NASA, Jüpiter'in Uydusu Hakkında Çok Önemli Açıklama Yapacak


Bilim dünyası şuan ABD Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) yarın yapacağı Jüpiter’in uydusu Europa hakkındaki açıklamaya kitlenmiş durumda. Bildiğiniz gibi NASA, Uzay’ın derinliklerini araştırmanın dışında gezegenleri ve onların uydularını incelemeye devam ediyor ki bu incelemeler gönderilen uzay araçları yada gözlem teleskopları ile yapılıyor.
Bildirilenlere göre yarın 26 Eylül’de Türkiye saati ile 21.00’da düzenlenecek olan telekonferansta NASA, Hubble Uzay Teleskobu’nun elde ettiği verilerle Europa hakkında önemli açıklamalarda bulunacak. Açıklamanın detayları elbette paylaşılmış değil ancak bizim bir kaç fikrimiz var bu konuda.
europa-water
Teoride Europa’nın yüzeyinin altında devasa bir okyanus olduğu kabul ediliyor. Bunu destekleyen verilerde toplanmıştı ve neredeyse kesin olarak o yüzeyin altında sıvı halde suyun olduğunu varsayılıyor. Öyle ki Europa, Dünya’da bulunan sudan çok daha fazlasını yüzeyinin altında barındırıyor. Yarın yapılacak olan açıklamada da NASA’nın kesin olarak Europa’da suyun bulunduğunu açıklaması bekleniyor.
Europa, Güneş’ten çok uzakta ve dolayısıyla çok soğuk. Ek olarak bir yaşamı destekleyecek atmosferi de bulunmuyor. Buna rağmen yüzeyinin altında bulunan sıvı haldeki dev su kütlesi belki de içerisinde yaşam barındırıyor olabilir. NASA açıklamasını yaptığında sizlere konuyu aktaracağız.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

1 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.