Nintendo ve AMD İş Birliği


AMD bildiğiniz üzere mevcut PS4, Xbox One, Wii U konsollarına yonga tedarik ediyor. Firma özellikle konsollara özel geliştirdiği yongalardan iyide bir gelir elde ediyor. Gelen bilgilere göre Nintendo, yeni oyun konsolu Nintendo NX konsolunun içinde AMD yonga kullanmak istiyormuş. AMD tarafından ise Lisa Su kendilerinden yonga ihalesi istendiğini daha önceden belirtmişti ama firma adı vermemişti.
nintendo-nx1-1440x564_c
Microsoft ve Sony kısa süre içerisinde bir konsol çıkarmayı planlamadığından bahsedilen firmanın Nintendo olduğuna neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Nintendo NX ile birlikte büyük bir ihtimal x86 mimarisine geçiş yapacak ve bileşen tedariğini AMD‘den sağlayacak. Söylenenlere göre AMD’den güçlü bir APU alınacak. Genele baktığımızda Nintendo NX güçlü bir konsol olarak karşımıza çıkmaya hazırlansa da bir iki ufak tefek sorun var. x86 mimarisine geçiş ile oyunlarda geriye uyumluluğun olması çok zor. En azından olacaksa da uzun bir zaman alacak. Şuan için resmi bir açıklama gelmiş değil, yeni bilgiler çıktıkça sizleri haberdar edeceğiz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir