Nokia Pazara Tutunabilecek mi?


Merhabalar;
Dijitaller bünyesinde ki ilk yazımla sizlere kocaman bir: Merhaba! Bildiğiniz gibi kısa süre önce Nokia firmasının “Lumia” marka telefonlarının yayıncı hakları, Microsoft şirketine satıldı. Zaten Lumialar Windows Phone ile gündeme gelmiş ve onunla bağdaşmıştı. En kalifiyeli Windows Phone işletim sistemine sahip cihazlar Lumia’ya aitti. Yani microsoft doğru bir adım attı. Yine geçtiğimiz günlerde herkes “ Nokia” firmasının Microsoft’a tamamen satıldığını düşünse de durumun böyle olmadığı ortaya çıktı.
Twitter hesabı üzerinden siyah bir kutu paylaşıldı.
nokia-kara-kutu-03-resim
 
Bu kutunun içinden ne mi çıktı? Nokia N1 markalı bir tablet. Yani Nokia hala teknoloji pazarında olduğunu ve Microsoft’a tamamen satılmadığını resmen duyurdu. Bir zamanlar telefon markasında altın yıllarını yaşayan Nokia, pazarın gelişmesiyle bir hayli geride kalmıştı. Windows Phone ile yeniden atağa geçen şirket bu seferde cazip teklif karşısında ayakta duramadı ve bence en önemli pazarlarından birini kaybetti. Satılmasının ardından bir tablet duyurması ise tamamen :”Biz daha ölmedik, buradayız.” manasına geliyor. Bana kalırsa Nokia sektörde tutunmak istiyorsa yenilikçi çözümlere daha fazla özen göstermeli. Günümüz standartlarını daha fazla takip edip, dünyaya daha fazla hükmetmiş bir mobil işletim sistemiyle -Buna Android diyebiliriz.- yeni telefonlar üretirlerse, inanıyorum ki  pazarda eski yerini alacaktır.
Sonuçta; Nokia 3310 gibi zamanın çığıraçan telefonunu çıkartmışlardı. Sen ki; 3310 gibi bir efsane yarattın bir telefon pazarına mı tutunamayacaksın?
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.
 


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.