Nur topu gibi bir tarayıcımız oldu : Vivaldi


Opera’nın eski CEO’su Jon Von Tetzchner tarafından bugün yeni bir web tarayıcısı tanıtıldı. Vivaldi ismini verdikleri bu tarayıcı şık ve kolay bir kullanım sunuyor. Jon Von Tetzchner Vivaldi ile birlikte çoklu sekme kullanımını daha iyi bir seviyeye getirdiklerini söylüyor. Henüz teknik ön izleme sürümünde olan tarayıcıyı kendi sitesinden indirip deneyebilirsiniz.
Vivaldi bizi ilk olarak Opera kullanıcılarının alışık olduğu “Hızlı Erişim” sekmesiyle karşılıyor. Tarayıcının sol tarafındaki panelden kişilere, indirmelere ve yer imlerine kolayca erişebiliyorsunuz. Sol taraftaki panelde aynı zamanda bulunduğunuz sayfanın ekran görüntüsü kaydeden ve kolayca not almaya yarayan sekmeler bulunuyor. Vivaldi yakın zamanda bir e-posta servisi de sunmayı planlıyor. Her ne kadar eklentiye ihtiyacı olmadan kullanılabilen bir tarayıcı olmayı hedeflese de yapılan açıklamalara göre eklenti desteği de olacak.
P 1
 
Vivaldi’de bir siteye girince adres çubuğunun o sitede ağırlıklı olan renge dönüşmesi benim hoşuma giden özelliklerden. Adres çubuğunu aşağı doğru çekince açık olan sayfaların görünümü de bana göre güzel olmuş. Teknik ön izleme sürümüne göre sayfa açılma süreleri de gayet başarılı. Tarayıcının Chromium tabanlı olduğunu da unutmayalım.
P 2Göze hoş gelen bir kullanıcı deneyimi sunan Vivaldi insanları mevcut tarayıcılarından vazgeçirip kendisine geçmeyi ikna edebilecek mi ilerleyen günlerde göreceğiz. Bu özellikler zaten Chrome ya da Firefox’ta var diyen kullanıcılar çok olacaktır. Yine de bazı Opera kullanıcılarını kendine çekmeyi başarabilir.


2 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Yeni Operayı hiç beğenmedim ama bu Vivaldi super olmuş.Kararlı sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.