NVIDIA GeForce MX150; Giriş Seviyesi için Güçlü GPU


NVIDIA, kısa bir süre önce giriş seviyesi laptoplara can verecek yeni grafik işlemcisi GeForce MX150’yi duyurdu. GeForce MX150, selefine göre önemli kazanımlar getiriyor.

NVIDIA’dan bir süredir MX adı altında bir ürün göremedik. Firma, en son geçtiğimiz yıl Maxwell tabanlı GeForce 940MX’i duyurmuştu, ta ki şimdiye kadar. GeForce MX150, pek çok noktada selefine göre önemli geliştirmeler içeriyor.
Detaylara geçmeden önce GeForce MX150’nin hedeflediği sınıfı kafanızda netleştirmek istiyorum. Bu grafik işlemcisi giriş seviyesinde, günlük işler ve  Premiere Pro, Photoshop gibi uygulamalarda performans göstermek için tasarlanmış durumda. Yani kısaca GTA V kaldırmaz. Bununla birlikte, GeForce MX150 ile birlikte 16nm’ye inen üretim geometrisi bizlere ısıl tasarım anlamında daha geniş bir yelpaze payı bırakıyor. Dolayısıyla daha ince ve daha hafif dizüstü bilgisayarların önü açılıyor.
Sonuç olarak, GeForce MX150 dizüstü bilgisayarlar, önceki nesil Maxwell tabanlı GeForce 940MX dizüstü bilgisayarlara kıyasla çok daha az güç tüketiyor ve watt başına 3 kat daha fazla performans sunuyor. NVIDIA, spesifik bilgileri açıklamamış olsa da, GeForce MX150’nin fotoğraf düzenleme işlemlerinde gömülü GPU’lara göre 2.5 kat, video düzenleme ve render sürecinde 4 kat daha hızlı olduğunu belirtiyor.
Tüm bunların yanında firma GeForce MX150 ile de oyun oynayabileceğinizin altını çiziyor. Tabi burada AAA dediğimiz oyunlardan söz etmiyoruz daha çok Dota 2, Counter-Strike: Global Offensive, League of Legends ve World of Tanks gibi oyunlardan bahsediyoruz. Full HD 60 FPS’de NVIDIA, bu oyunların oynanabileceğini belirtiyor.


NVIDIA, GeForce MX150’nin sayfasında ürünün tüm detaylarını belirtmiyor fakat çok yüksek bir ihtimalle bu GPU, geçtiğimiz hafta başlarında tanıtılan GT 1030’da olan GP108 grafik çekirdeğine dayanıyor. Yani, 384 Shader işlemcisi, 64-bit bellek veri yolu ve 2 GB GDDR5 belleğinden söz ediyoruz.
Acer, Asus, HP ve MSI’dan GeForce MX150 tabanlı dizüstü bilgisayarları Haziran ayında göreceğiz.
(Bu haber çok önemli çünkü, Dijitaller’in yeni konseptindeki ilk yazısı! Beğen, paylaş, takip et yani 🙂 )
Kaynak; Guru3d 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.