NVIDIA GTX 1070'de Bellek Sorunu Ortaya Çıktı | Dijitaller

NVIDIA GTX 1070’de Bellek Sorunu Ortaya Çıktı


NVIDIA‘nın Pascal mimarili üst seviye kartı GTX 1070 serisinde bellek sorunlarının olduğu ortaya çıktı. Ancak bu sorun bir önceki nesil olan GTX 970’de ki eksik bellek sorunu gibi değil zira bir yama ile düzeltilebilecek seviyede. GTX 1070 bellek seorunun kaynağı olarak ise Micron bellekler gösteriliyor.

GeForce GTX 1070 ekran kartlarında üreticiler Micron yada Samsung üretimli bellekleri modellerinde kullanıyorlar. Sorun da zaten Micron belleklerden kaynaklanıyor. Kullanılan bu bellekler titreme, görsel hatalar, donma, zayıf overclock performansı ve karasızlık sorunlarına yol açmakta. Öte yandan Samsung belleklerin kullanıldığı modellerde herhangi bir sorun bulunmuyor. MSI ve Gigabyte bir çok modelinde Samsung bellekleri kullanmayı tercih etmişti, Asus, Inno3D, Galax, PNY, Zotac, Evga ve diğer üreticiler Micron bellekleri kartlarında konumlandırmış.

gpuz_oc

Kartınızda hangi belleğin kullanıldığını örğenebilmek için GPU-Z programını indirerek ”Memory Type” kısmına bakmanız yeterli. Ek olarak ortaya çıkan bu sorunun çözümü de bulunuyor. Sorun, VBIOS firmware güncellemesi ile düzeltilebiliyor. Hali hazırda Evga, Gainward ve Palit, BIOS güncellemesini yayınlamış durumda. Yakında diğer firmalarda güncellemeyi yayınlayacaktır.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NVIDIA GTX 1070’de Bellek Sorunu Ortaya Çıktı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz