NVIDIA'dan Üreticilere AMD için Farklı Marka Baskısı!


Baskıya hayır

Ekran kartı pazarında güçlü ve pazar payı bakımından da daha dirayetli olan NVIDIA, kart üreticilerine yaptığı baskı ile gündemde. Geforce ortaklık programınına dahil olarak ekran kartı üreticilerine AMD için farklı marka kullanın baskısı artık güçlü bir şekilde duyulmaya başlıyor.
Bildiğiniz gibi hem AMD hem de NVIDIA ekran kartları çoğu zaman aynı marka adıyla piyasaya giriyor. Yani örneğin Asus ROG adı altında. NVIDIA ise bu markaların rakibi AMD ile kullanılmasını istemiyor. Bu yüzden üreticilere AMD’ye farklı bir marka arayın çağrısında bulunmakta. Üreticiler de AMD’ye özel farklı marka arayışına girmiş durumda. Öyle ki Asus, kırmızı takım için ROG yerine AREZ markasını kullanıma sürmeyi planlıyor. Arez Strix, Arez Phoenix, Arez Expedition gibi marka adlarına tüm AMD ekran kartları kaydırılabilir. ROG ise NVIDIA’ya özel kalacak.
Benzer hamleler MSI, Gigabyte ve diğer markalardan da göreceğiz. Açıkçası pazardaki bu oluşumun etkileri her iki firmaya nasıl yansır kestirmek zor. Sapphire ve XFX gibi sadece AMD’ye kart üreten firmalar da varken bu NVIDIA baskısının sonuçları enteresan da olabilir. Kaldı ki yasal açıdan NVIDIA’nın firmalardan böyle bir istekte bulunması ne derece doğru ve haklı tartışılır.
#Kaynak; Hothardware


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir