OneDrive Kapasiteleri Küçülüyor Dosyalarınız Silinebilir


Microsoft’un sunmuş olduğu bulut servisi olan OneDrive, bizlere oldukça büyük hatta sınırsız depolama alanı çözümleriyle hayatımıza girmeyi başarmıştı. OneDrive’ın bloğunda yapılan duyuruya göre yeni değişiklikler biraz üzebilir.

  • Office 365 Ev, Bireysel veya Üniversiteli (kısaca hepsi) kullanıcıları sağlamış olduğu sınırsız OneDrive alanı artık tarihe karışıyor ve yerini 1TB’a bırakıyor.
  • 100 GB ve 200 GB‘lık ödeme planları gidiyor yerini aylık ücreti 1.99$ olan 50 GB depolama seçeneğine bırakıyor. 2016’nın başlarında olacakmış.
  • Bedava OneDrive depolama alanı 15 GB’dan 5 GB’a indiriliyor. Yeni veya şuan ki kullanıcılar farketmeksizin herkes için geçerli olacak. Ayrıca telefonunuzdan çektiğiniz fotoğrafları otomatik senkronize etme seçeneğini açınca verilen 15 GB ek alan da artık geçerli olmayacak. Bu da 2016’nın başlarında olacakmış.

Şuanda bu hakları kullanan kullanıcılar için;

  • Eğer Office 365 kullanıcı olarak sınırsız alan kullanıcısı iseniz ve 1TB’tan fazla dosyanız varsa, bu durum size bildirilecek ve 12 ay içinde kullanılan alanı 1TB’a indirmeniz beklenecek.
  • Eğer bedava alan kullanıyor ve 5GB’tan fazla dosyanız varsa 12 ay size süre tanınıyor.
  • Hali hazırda 100 veya 200 GB’lık paketi satın almış kullanıcı iseniz bu değişiklikler sizi etkilemeyecek.

Bu değişiklere sebep ise özellikle sınırsız alanı kendi çıkarları doğrultusunda abartılı kullananlar. Şöyle ki; Office 365 için verilen sınırsız alanı az sayıdaki kişiler, bu sınırsız depolama işini suistimal etmiş ve film koleksiyonları gibi dosyalar yüklemişler. Bunların içinde 75TB’ı geçen yükleme yapan bile varmış. Firma da haklı diye düşünebiliriz ancak 5GB ücretsiz seçeneği gerçekten bir seçenek olmasını engelliyor. Piyasada bir sürü rakibi var (ki Google Drive 15GB ücretsiz verirken). Neden bu kadar abartılı bir kesinti yaptıkları ise tam bir muamma. Ücretsiz alanın artması dileğiyle.


3 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  1. bir çok kullanıcıyı mağdur hale getiricek amaçları ney anlamıyorum madem yapamıyosunuz baştan sınırsız vs vermeseydiniz