Opera 43 Çıktı; Artık Çok Daha Hızlı!


Bir süredir beta sürecinde olan Opera 43 nihayet tüm güzelliğiyle resmen yayınlandı. Mevcut Opera 42 üzerine ciddi geliştirmeler ve özellikle hızlandırmaların bulunduğu Opera 43 hakkında firma şimdiye kadarki en hızlı Opera açıklamasında bulunuyor.
Opera önceki sürümlerde gömülü reklam engelleyiciyi tarayıcısına eklemiş ve yine çeşitli optimizasyonlar ile sayfa yüklemelerini ve sekme açılışlarını hızlandırmıştı. Opera 43 ile gelen yeni Profile Guided Optimization (PGO) ve Instant Page Loading sayesinde ise anlık ve çok hızlı sayfa gösterimi söz konusu. Bu önemli yeniliklerden başka yine irili ufaklı değişikliklerde bulunuyor.
Instant Page Loading – Anlık Sayfa Yüklemesi’nin- çalışma mantığı aslında oldukça basit. Arama çubuğuna hangi siteyi yazacağınızı tahmin eden teknoloji siz daha enter’a basmadan arka tarafta sayfayı yüklemeye başlıyor. Bu teknoloji esasında sizin sık sık ziyaret ettiğiniz sayfalarda kendisini daha çok belli edecektir diyebilirim.
PGO ise Windows üzerinde çalışan uygulamaların çok daha hızlı olmasını sağlayan bir derleyici konumunda. PGO ışığında optimize edilen yeni Opera 43 ile tarayıcının açılış süresi, sekme açılış süresi yada pencere açılış süresi oldukça hızlanıyor öyle ki Opera 43’ün önceki sürüme göre %13 hızlanma söz konusu. Diğer yandan Speedometer verilerine göre Opera 42’ye kıyasla %60.3 iyileşme vaat ediliyor.
Opera’yı indirmek için buraya tıklayabilir, zaten kullanıyorsanız yeni sürüm için tarayıcınızın Hakkında kısmına gelmelisiniz.
Son olarak Opera Tarayıcıyı bir süredir kullanmaktayım bazı nedenlerden ötürü. Şahsen bir denemenizi tavsiye ederim.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.