Ozon Tabakası Rekor Seviyede Genişledi!


Bildiğiniz gibi Ozon Tabakası, bizleri zararlı ışınlardan koruyan Stratosferin üst tabakasıdır. Ozon Tabakası deliği ise tam anlamıyla bir delik değildir yani kısaca ”delik” olayı Ozon Tabakasının inceldiği anlamına gelir. Dolayısıyla incelen tabaka zararlı ışınları tutamaz ve UV gibi ışınlar doğrudan vücudumuza gelir. İncelmenin nedeni ise elbette biz insanlarız.
f-ozone-a-20151031 (1500 x 844)
Son gelişmeye göre Dünya Meteoroloji Örgütü, Ozon Tabakasının rekor seviyede genişlediğini bildirdi. Antartika üzerindeki Ozon Tabakasının 28,2 milyon kilometrekareye kadar genişlediği gözlemlendi. Aslında geçtiğimiz yıllarda alınan çeşitli önlemler sayesinde mevcut deliğin küçüldüğü bildirilmişti ancak bu seferki duruma Stratosferdeki atmosferik olayların neden olduğu belirtiliyor.
Elbette bu olay hemen yarın cilt kanseri olup öleceğiz anlamına gelmiyor. Ancak eğer gerekli önlemleri almayıp Ozon’un zarar görmesini sağlayan maddelerin kullanımını kaldırmazsak gelecekte bizleri büyük tehlikelerin beklediği bir gerçek.
 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.