PCIe 4.0 (PCI-Express 4.0) 2017 Yılında Çıkıyor, PCIe 3.0'a Göre 2 Kat Bant Genişliği!


Anakart üzerinde bulunan ve genelde ekran kartlarını taktığımız PCI-Express (PCIe) portunun yenisi 2017 yılında bizlerle olacak. Hali hazırda PCIe 3.0 sürümünün anakartlarımızda yer aldığı teknolojinin bu versiyonu 2010 yılında hayatımıza girmişti. PCIe 4.0 ise 2017 yılında anakartlarımızda yer almaya başlayacak.
Yeni teknoloji beraberinde iki kat daha fazla performans ve bantgenişliğini de beraberinde getiriyor olacak. Özellikle bildiğiniz gibi artık ekran kartlarının agresif hızda performans artışı göstermesi ve HBM 2 gibi çok yüksek bant genişliği verebilen teknolojilerin kartlarda yer alması PCIe portunda darboğaza neden olabilir ve bu yüzden PCIe 4.0’a ihtiyaç duyuyoruz.
PCIExpress-4-PCIExpress-5-900x673
PCIe 4.0 standardıyla beraber PCIe 3.0’da buluna  8 GT/s (gigatransfers) hızı 16 G/s hızına çıkıyor. Aynı zamanda yine bant genişliği de iki kat artış gösteriyor. AMD Navi ve NVIDIA Volta mimarisine sahip ekran kartlarının ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak olan porta ait ilk örnek cihazı hemen aşağıdaki görselde görebilirsiniz.
connectx-pcie-4-900x600


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir