Performans Canavarı Titan X Tanıtıldı


Paris’te düzenlenen GDC fuarı kapsamında NVIDIA CEO’su tarafından ”Dünyanın en gelişmiş kartı” olarak lanse edilen kart kısa süre önce teknik detaylarıyla birlikte tanıtıldı. NVIDIA’nın en üst seviyede konumlandırdığı Titan serisinin son mensubu olan Titan X teknik detayları ile son derece göz dolduruyor. Yüksek kas gücü ile enerji tüketim dengesini çok iyi yapmış diyebiliriz.
11
NVIDIA’nın elinde bulundurduğu en büyük ve en güçlü GPU’su yanı GM200 birimini kullanan kart 28nm üretim sürecinde üretiliyor. 8 Milyar transistörün eşlik ettiği kart 3072 CUDA çekirdeği, 96 ROP birimi ve 192 TMU birimi ile güçlendirilmiş. 384-Bit veri yoluna sahip olan kart 336,5 GB/sn işlem kapasitesi ile GTX 980’den %50 daha performanslı. GM200 grafik birimini biraz irdeleyecek olursak altı adet Grafik İşlem Kümesine sahip olduğunu ve bunların her biri dört adet Çoklu İşlemci Birimleri ile ver her birimin bloğunda 128 çekirdek olduğunu görüyoruz.
2
Çekirdek hızı tarafında 1002 MHz sunan kart boost ile 1089 MHz‘ye çıkıyor, bellekler ise standart olarak 7 GHz hızında çalışıyor. Bellek hızından bahsetmişken 12 GB GDDR5 VRAM‘ın bulunduğunu söyleyelim. Güç tüketimi konusunda ise bu canavar kart 250W (Diğer Titan modelleri ile aynı) bir değer istiyor. Kart ayrıca bir adet 8 pin ve bir adet de 6 pin güç bağlantısına sahip. Bazı benchmark test sonuçlarına göre GTX 980’den genel olarak %40 daha güçlü olduğu gözüküyor.
3
Yazımız içindeki oyun performanslarına bakıldığında ise rakiplerini büyük farklar ile geride bıraktığı gözüküyor.
GTX 980 ve AMD’nin R9 290X modellerini tablolardaki her oyunda geçmeyi başarmış durumda. Üstelik 4K Ultra ayarlarda Battlefield 4’te 60 FPS üstü bir değer vermesi aynı şekilde 4K Ultra ayarlarda diğer oyunlarda minimum 30 FPS değerini yakaladığı gözüküyor. GTX 980 aynı ayarlarda Battlefield 4’te 46 FPS alabiliyor aynı şekilde R9 290X ise 36 FPS gibi bir sonuç elde ediyor. 2K çözünürlükte de aradaki fark daha da artıyor.
81c
Son olarak var olan bütün teknolojilerin Titan X‘de de olduğunu ekleyelim. Kartın fiyatı ise 999$ gibi bir etikete sahip. Gözlerimiz şuanda AMD tarafına çevrilmiş durumda. AMD’de önümüzdeki aylarda yeni serisini tanıtacak. Yeni kartlar ile birlikte sağlam bir oyun deneyimi yaşayacağız gibi gözüküyor.
AMD R300 serisine katılacak yeni kartlar neler?


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.