Pokemon Go 1 Milyar Dolar Kazandırdı!


Çıktığın günün ilk saniyesinden itibaren resmen bir çılgınlık haline gelen Pokemon Go rekor kırmaya hiç duraksamadan devam ediyor. Kısa süre içerisinden en çok indirilen oyunlar arasında App Store ve Play Store’da zirveye yerleşen, dünya genelinde sansasyonlar yaratan Pokemon Go’nun geliştiricisine ne kadar kazandırdığı da ortaya çıktı.
Sadece 6 ay içerisinde 1 Milyar dolar kazanç sağlayan Pokemon Go, ilk 60 gününde ise 500 Milyon dolar barajını aşmayı başarmış durumda. Bir kıyaslama yapmak gerekirse Clash of Clans, 500 Milyon barajını 400 günde aşmayı başarabilmişti. Pokemon Go’nun çıktığı ilk günlerde geliştiricisine günde 18 Milyon dolar kazandırdığı belirtilirken hali hazırda şimdi ise 1.5-2.5 Milyon dolar arası gelir sağlıyor. Oyunda herhangi bir reklamın bulunmadığını ve sadece oyun içi satın alımın olduğunu da belirtmemiz gerekir.
Öte yandan Pokemon Go’yu gelir anlamında yakalayan en yakın oyun ise Clash Royale oldu. Clash Royale de ilk 6 aylık döneminde 550 Milyon dolara ulaşabilmiş. Aradaki fark gerçekten çok büyük. Ek olarak Pokemon Go’nun aslında gerçekten de iyi bir oyun olmadığı taraftarıyım. Marka ve imajdan yararlanıp AR ile desteklenen yapımın bu denli büyük gelire imza atması diğer büyük oyun geliştiricilerinin de mutlaka dikkatini çekmiştir.
Kaynak; SensorTower


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.