Popüler Kültürün Sömürü Şekli; Clickbait!


Hepinize kocaman merhabalar, bugün sizlere son yıllarda sıkça görmeye başladığımız ve bu sene zirveye çıkan clickbait olayını biraz anlatmaya çalışacağız. İnternet sınırsız bir yer bunu biliyoruz ve içerisinde milyonlarca insanı barındırıyor. Web siteleri de bildiğiniz gibi bu kullanıcıları yayınladıkları içerikler ile kendine çekmeye çalışıyor ve para kazanma yolları arıyor. Buraya kadar sorun yok elbette, ancak artık içerik üretmekten çok olay para kazanmaya ve trafik çekmeye dönünce iş clickbait’e evriliyor.
Clickbait, Türkçe karşılığı olarak tık yemi, tık tuzağı olarak çevrilebilir. Ülkemizde çokça gördüğümüz ”Olay, olay, olay!” yada ”Şok,şok,şok!” gibi başlıklar aslında birer bariz tık tuzağı. Bunun yanında ”Öyle bir şey dedi ki..!” gibi başlık türleri de yine clickbait olayına giriyor.
clickbait-everywhere
Bizleri daha çok üzen şey ise bu tarz başlıkların teknoloji sektöründe de artık karşımıza çıkması. Türkiye’nin kendilerine göre en büyük teknoloji sitesi olduklarını söyleyen güzide yayınlarımız asıl odakları bilgilendirmek, içerik üretmek olması gerekirken başlıkları ”… Olacak mı?”, ”… Oldu mu?” yada yukarıdaki gibi başlıklar atarak resmen kullanıcılarını ve takipçilerini kandırıyor ve kısaca hit kasmaya çalışıyor. Evet, bizleri üzen şey bu.
İşin sonucunda amaç aslında çok kötü kalplice değildir. Bu tür başlık atan yayıncılar çoğunlukla sizin merak duygunuzu manipule etmek istiyor ve yapıyorlarda. Bu tür başlıkların yanında daha da korkunç olanı Galeri şeklidir. Beş cümle ile bitecek haberi tık kazanmak uğruna 15 sayfa yaparak size servis ediyorlar.
Clickbait – tık tuzağı – kısaca budur. Sizi kandırmaya, merakınızı kullanmaya daha doğrusu sizin üzerinizden göstere göstere para kazanmayı hedefler. Dijitaller olarak elbette bizler böyle zavallı işlere girmeyeceğiz ancak geri kalan yayınlar bunun işe yaradığını gördükçe daha çok sömürüye devam edecektir. Bu yüzden sadece şikayet etmeyin ve o haberlere olabildiğince tıklamamaya özen gösterin.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.