Porsche, Uçan Taksi Geliştiriyor Olabilir


Gelecek de bir gün gelecek

Yıllar öncesinde sadece sinemada ve çizgi filmlerde gördüğümüz uçan ve yolcu taşayan araçlar artık gerçek olmaya başlıyor. Pek çok firma bu konuda çalışamalarını sürdürürken bunların arasında Porsche‘da katılmaya hazırlanıyor.
Alman otomobil devi Volkswagen‘in spor otomobil üreticisi olan Porsche‘un Satış Direktörü Detlev von Platen‘in Automobilwoche verdiği demeçten şirketin aslında bu alanda çalışmalarının olduğunu anlıyoruz.

“Bu gerçekten mantıklı olacaktır. Zuffenhausen’den (Porsche fabrikası) Stuttgart havaalanına sürersem, şanslıysam, en az yarım saat gerekir. Uçmak ise sadece üç buçuk dakika sürer.”

Şimdilik çok fazla detay ve resmi bir açıklama yok ancak aktarılanlara göre Porsche, taslak çizimlerin sonuna gelmiş durumda. Buna ek olarak Porsche’un geliştireceği uçan taksi – uçan otomobil ya da adı her ne olacaksa, onun diğerlerinin aksine herhangi bir pilot lisansı gerektirmeyecek olması. Bunun nedeni ise sürücünün-yolcunun- sınırlı düzeyde kontrola sahip olacak olması. Yani bir otonomluktan bahsediyoruz.
Porsche’un bu alanda yalnız olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Daimler’den çıkan Volocopter drone geliştiriliyorken Volvo’da Terrafugia’yı satın almasıyla bu alanda kendisinin de olduğunu gösteriyor. Detaylar geldikçe sizlerle paylaşacağız.
#Kaynak; Reuters


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir