Project Spartan'ın Adı Edge Oldu


Microsoft‘un yeni gelişmiş tarayıcısı olan ve geliştirilmeye devam eden tarayıcısı Project Spartan, bugün başlayan Build 2015 geliştirici etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı. Firma yeni nesil tarayıcısını Edge olarak adlandırdı.
Windows dediğimizde aklımıza gelen Internet Explorer, artık eski popüleritesini kaybetmesi ve geliştirmelere ayak uydurmakta geç kalmasıyla kullanıcıların gözünden düşmüştü. Elbette Internet Explorer Windows 10 içerisinde yine bulunacak ama bu sefer varsayılan tarayıcı olarak bulunmayacak. Bunun nedenini kurumsal müşterilere bağlayabiliriz. Windows 10 ile varsayılan tarayıcı olan Edge genel olarak sade bir yapıya sahip ve son derece hızlı. Sadeliğinden daha çok konuşulan bir diğer özelliği ise çok daha gelişmiş Cortana desteği. Bu sayede sayfa içi arama daha kolaylaşıyor, açık olan sekmelerin üstüne gelindiğinde ise ön izleme sunuluyor ve sayfa içerisinde ufak değişikliklere olanak sağlanıyor.
2i8a9587 (1024 x 683)
Tarayıcılar için en büyük özellik ise eklenti desteğidir. Edge bu özelliğide bünyesinde barındırıyor. Mevcut Chrome veya Firefox eklentileri Edge üzerine port edilerek kullanıma sunulabiliyor. Microsoft, yeni tarayıcı Edge’de adres çubuğunu da özelleştirmiş durumda. Bu kısımda borsa bilgileri, hava durumu bilgileri veya daha sonra okumak için eklenen sayfalar bulunuyor.  Microsoft, Edge ile yeni motora da geçiş yapıyor. EdgeHTML adı verilen motor daha akıcı ve daha hızlı bir kullanım sunuyor. İsterseniz aşağıda Edge için hazırlanan videoyu izleyebilirsiniz.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.