Qualcomm 3 Yeni İşlemci Duyurudu; Snapdragon 653, 626 ve 427


Qualcomm bugün ürün gamına üç yeni işlemci daha ekleyerek yelpazesini genişletti. Duyurulan üç yeni çipset Snapdragon 600 ve 400 serisi içerisinde yer alıyor. Qualcomm Snapdragon 653, Snapdragon 626, ve Snapdragon 427 olarak karşımıza çıkan yeni işlemciler orta ve alt seviyeye hitap ediyor. Yeni işlemcilerde amacın performansı ve şarj süresini yükseltmek ve bağlantı yeteneklerini geliştirmek olduğunu söylemekte fayda var.

Yenilikler Neler?

snapdragon-653-feature
Yeni eklenen Qualcomm X9 LTE modem sayesinde internet bağlantısı sürecinde daha verimli ve indirme/yükleme hızları daha yüksek. X9 LTE modem sayesinde Cat 7 sınıfı download ve Cat 8 sınıfı uploada ulaşmak mümkün. Birbaşka deyişle, 300 Mbps download ve 150 Mbps upload modemin yetenekleri arasında. Ancak sizde takdir edersinizki bu hızlara ulaşabilmek için altpayının yeterli olması gerekiyor, Türkiye genelinde bu hızlara şuan ulaşmak pek mümkün değil.
snapdragon-626
Bunun yanında yeni çipsetlere Qualcomm Quick Charge 3.0 teknolojisi de eklenmiş durumda. Böylece daha hızlı şarj desteği sağlanmış oluyor. Ek olarak yine üç yongada ayınlatma ve çekim kabiliyetini arttırmak adına çift kamera desteğide getirilmiş durumda. Çift kamera olayının son dönemde rağbette olduğunu düşünürsek bu yeteneklerin alt ve orta seviye telefonlarada gelmesi muhtemel.
snapdragon-427
Bunun dışında her üç yongada seleflerine oranla yaklaşık %10 düzeyinde bir performans artışı vaadinde bulunuyor. Snapdragon 653 ve 626 işlemcilerinin bu sonbahar döneminde müşterilerin eline geçmesi bekleniyor. Bununla birlikte Snapdragon 427 tabanlı ürünler için ise gelecek yılın başlarını beklememiz gerekecek. Son olarak Snapdragon 653 ve 626, altı çekirdekli yapıya sahipken Snapdragon 427 ise dört çekirdekli yapıya sahip.
Kaynak; Qualcomm


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.