Qualcomm, Broadcom'un 130 Milyar Dolarlık Teklifi Reddetti! | Dijitaller

Qualcomm, Broadcom’un 130 Milyar Dolarlık Teklifi Reddetti!


Yüz otuz milyar dölar

Yaklaşık bir haftadan beri ortalıkta çok ilgi çekici bir söylenti dolaşıyor. 5 Kasım tarihinde çıkan iddialar bizlere Broadcom‘un bir diğer teknoloji devi Qualcomm‘u satın alma niyetinin varlığını göstermişti. Görünen o kiş bu bir iddia değilmiş ve ciddi ciddi bir teklif yapılmış ama Qualcomm bu inanılmaz teklifi ”az” bularak reddetmiş durumda.

Broadcom Corporation, kablosuz ve genişbant iletişim endüstrisi için ürünler üreten bir Amerikan yarı iletken şirketi olarak karşımıza çıkarken Qualcomm ise, kablosuz telekomünikasyon ürünlerini ve servislerini tasarlayan ve pazarlayan, çok uluslu bir Amerikan yarı iletken ve telekomünikasyon ekipmanları şirketi olarak gelmekte. Gelirlerinin çoğunu mobil yonga imalatından ve karının çoğunu patent lisanslama işlemleriyle türetiyor diyebiliriz.

Genel kültür bilgisinden sonra gelelim detaylara. Broadcom’un hedefinde kablosuz teknolojiler ve yonga alanında dünyanın en büyüğü olma arzusu bulunmakta. Fakat, Qualcomm’un esası itibarıyla çok kötü bir gidişatı da bulunmuyor. Dolayısıyla Broadcom, satın alım için yüksek bir meblayı gözünden çıkarmak zorundaydı ki öyle de yaptı. Yaklaşık 130 Milyar dolarlık bir teklif sunuldu. Detaylar arasında Broadcom’un hisse başına en az 70 dolar teklif ettiği de geçiyor.

Fakat bu über yüksek fiyat bile Qualcomm yönetim kurulunu ikna edemedi. Yönetim kurulunda belirtilenlere göre Qualcomm’un mobil, IoT, otomotiv, yarı iletken ve veri gibi alanlarda zaten en iyisi olduğu, yapılan teklifin ise değerlerini düşürdüğü aktarılıyor. Kısaca yönetim kurulu, 130 Milyar dolarlık teklifi az bulmuş ve bunu zarif bir şekilde reddetmiş.

Fakat bu reddetme olayına rağmen Broadcom’un geri adım atmayacağı da belirtilenler arasında. Firmanın teklifini yükseltebileceği seçeneği söylenirken aynı zamanda Qualcomm’un mevcut yönetim kurulunun da yine yönetim pozisyonlarının korunacağı tahakkuk edilebileceği de belirtilmekte ancak şimdilik bunlar bir söylentiden ibaret.

#Kaynak; Qualcomm Wccftech Reuters Ubergizmo

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Qualcomm, Broadcom’un 130 Milyar Dolarlık Teklifi Reddetti!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz