Qualcomm, iPhone Satışlarını Durdurabilir! | Dijitaller

Qualcomm, iPhone Satışlarını Durdurabilir!


Durum ciddi olabilir

Bu yılın başlarından beri Apple ile Qualcomm arasındaki davalık durumu sertleşmeye başlıyor. Küresel çapta hukuk mücadelesi veren iki dev firmanın hukuk savaşı Qualcomm’un yeni hamlesiyle daha sert bir boyuta yükseliyor. Qualcomm, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki iPhone’ların ithalatını ve satışını yasaklamak istediğini açıkladı. Bu, yonga üreticisi ve Apple arasındaki devam eden bir hukuki ihtilafta en son fakat en ciddi gelişme.

Qualcomm, Apple’a karşı Uluslararası Ticaret Komisyonu ve Federal Mahkeme’ye ilgili patent ihlali dosyalarını gönderdiğini belirtiyor. Dev yonga üreticisinin iddiasına göre Apple, firmaya ait 6 adet patent ihlali yapmakta. Bu patentler pil teknolojisi hakkında. İddiaya göre Apple, izinsiz kullandığı ve patent ihlaline neden olduğu teknolojilerle pil ömrünü ve performansı arttırıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR; Tesla Avustralya’da Dünyanın En Büyük Enerji Depolama Tesisini Kuruyor

Bu doğrultuda Qualcomm, ABD’den iPhone’ların ülkeye sokulmaması, pazarlanmaması, envantere sokulmaması ve reklamlarının da yapılmamasını talep ediyor. Ayrıca bir de tazminat talep ediyor.

Hatırlarsanız Apple, Qualcomm’un patentlerinin kullanımı için “orantısız olarak yüksek” ücretler tahsil ettiğini ve akıllı telefon modemlerindeki pazar lideri konumunu kötüye kullandığını iddia ederek dava etmişti. Görünen o ki iki firma arasındaki hukuk savaşı uzun bir süre daha devam edecek gibi. Zira duruşma önümüzdeki yıla kalacak büyük ihtimalle.

Qualcomm, ilgili altı patentinin ihlaliyle ilgili bir infografik bile hazırlamış fakat dava sonuçlansa bile hangi iPhone modellerinin bundan tam olarak etkileneceği hakkında bir bilgi yok. Öte yandan iPhone 8’in etkilenmesi de pek olası değil. Yeni detaylar geldikçe sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Kaynal; Qualcomm The Verge 

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Qualcomm, iPhone Satışlarını Durdurabilir!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz