Rakamlarla Google I/O 2017 Etkinliği | Dijitaller

Rakamlarla Google I/O 2017 Etkinliği


Google’ın gerçekleştirdiği I/O 2017 etkinliğinde bir sürü güzel şeyler gösterildi. Bu güzelliklerin yanında hayli şaşırtıcı rakamlarda var.

Google, kıas süre önce Kaliforniya’da, geleneksel olarak her yıl yaptığı I/O Geliştiriciler Konferansını gerçekleştirdi. Şirket, yapay zeka çalışmalarının (Google Assistant dahil) yanında bir sürü güncellemeyi açıkladı. Gelin şimdi o yeniliklerden ziyade açıklanan verilere ve rakamlara göz atalım.

2 Milyar

An itibariyle dünya genelinde ne kadar etkin Android cihaz var biliyor musun? Resimde görüldüğü gibi hali hazırda şuan dünya genelinde aylık aktif Android cihaz sayısı 2 Milyara ulaşmış durumda. Bu inanılmaz bir değer.

100 Milyon

Google’ın yapay zeka destekli Assistant’ı 100 milyondan fazla cihaza yüklenmiş durumda.  Ve şimdi şirket bunun için bir Yazılım geliştirme kiti (SDK) yayınlamak üzere. Şirket, Assistant’ı bir web bağlantısıyla herhangi bir cihazda çalışmasını hedefliyor. Evet, mikrodalga fırınınız veya tıraş makinanız… Çünkü neden olmasın?

0… Şimdilik

Şirket ayrıca, YouTube’un 360 derecelik videolarının yakında TV’lere geleceğini açıkladı. Google, önümüzdeki aylarda Android TV, PlayStation 4 ve Xbox One’ın yanı sıra LG ve Samsung’un 2017 4K TV’lerine bu özelliğin geleceğini belirtti.

4

Google Assistant gelişimini sürdürüyor. Google, Assistant için  4 yeni dil desteğini yakında ekliyor. Bu diller; Fransızca, Almanca, Portekizce ve Japonca. Yıl bitmeden İspanyolca, İtalyaca ve Korece de eklenecek. Türkiye hala bekliyor… Google Assistant ayrıca iPhone’a da geldi 🙂

1 Milyar

Google, günde neredeyse 1 milyar Android cihazı kötü amaçlı yazılımlara karşı tarıyor. Bu neredeyse 50 milyar uygulamaya tekabül ediyor. Tarama işlemini Android O ile gelen Google Play Protect ile sizde yapabileceksiniz.

512 MB

Google etkinlikte yeni mobil işletim sistemi olan Android GO’yu duyurdu. Oldukça hafifletilmiş olan Android GO, 512 MB bellekli bir cihazda bile akıcı çalışabilir. Bunun detaylarına ayrı bir yazıda anlatacağız, hatta anlatmış bile olabiliriz o yüzden anasayfaya geçebilirsin bu yazıdan sonra.

2 Kat

Gelecekteki Android O güncellemesiyle Google, önyükleme sürelerini 2 kat daha hızlandıracak. Telefonlar, kapalı konumdan açık konuma 34 saniye yerine  sadece 15 saniye içinde açılıp çalışabilir duruma gelecek. Kazandığınız 19 saniye ile neler başarabileceğinizi bir hayal edin…

Kaynak

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rakamlarla Google I/O 2017 Etkinliği

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz