RapidShare kapanma kararı aldı


Geçtiğimiz yıllarda MegaUpload, Hotfile ve Filesonic gibi dosya paylaşım siteleri korsan içerikler sebebiyle açılan dava ve suçlamalara yenik düşerek çeşitli cezalar ve kapanma kararı almıştı. Bu olaylardan şimdi de RapidShare mi nasibini alıyor?

RapidShare kimdir?

RapidShare 2005 yılından beridir hizmet veren dosya paylaşım sitesidir. İçinde bulundurduğu dev dosya boyutundan çok (10 petabytedan fazla) barındırdığı korsan içeriklerle gündeme gelen en büyük dosya paylaşım sitelerinden birisidir. 27.05.2011 tarihinde Türkiye’den de erişime kapatılan site bu şekilde de Türkiye gündeminde bulundu.
(Wikipedia)

Korsan içerikle mi başa çıkamadı?

RapidShare sitesi diğer rakiplerinin de kapatılmasından sonra yıldızı iyice parlamış ve popülerliği bir anda artmıştı. Kullanıcılarına ücretsiz ve ücretli üyelik sistemi ile dosya paylaşım hizmeti veren site sürpriz bir açıklama ile herkesi şaşırttı. Resmi sitesi üzerinden yapılan açıklamaya göre RapidShare 31 Mart 2015 tarihinde şuana dek sürdürdüğü dosya paylaşım hizmetini sonlandıracak. Eğer ücretli üyelik sahibiyseniz RapidShare’i 28 Şubat tarihine kadar kullanabileceğinizi belirtelim.
Kesinliği bilinmese de korsan içerikleri barından RapidShare’in telif haklarından dolayı yasal problemler yaşadığı için kapanma kararı aldığı düşünülmekte. Acaba bazı rakipleri gibi bulut sistemine mi geçecekler yoksa kapıya kilit vurup bir daha dönmeyecekler mi?
Yapılan duyuruya RapidShare anasayfasından ulaşabilirsiniz.


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.