Raspberry Pi 2 Windows 10 ve Ubuntu Desteği ile Geliyor


Geliştirici kartlarının en popülerlerinden biri olan Raspberry Pi, yeni modeliyle artık çok daha güçlü ve herkese hitap eder nitelikte özellikler sunuyor. Yeni modelde tercih edilen ARM Cortex-A7 işlemcisi 4 çekirdekli ve 900 Mhz hızında çalışıyor. 1GB LPDDR2 SDRAM ile bellek miktarının 2 katına çıkarıldığını görüyoruz. Önceki modeline göre yaklaşık 6 kat daha fazla performans vaat eden Raspberry Pi 2 ARMv7 işlemcisinin sayesinde ARM GNU/Linux distrolarında oldukça geniş bir destek sağlıyor. En önemlisi de Windows 10 destekliyor.
Raspberry Pi 2 $35 fiyatı ile herkesin ilgisini çekiyor. Windows 10 desteği ile artık çok daha geniş kitlelere hitap ettiğini söyleyebiliriz.

Performans Artışı

  •  Tekil çekirdek performansında 1.5 kat,
  • Çoklu çekirdek performansında 6 kat daha güçlü.
  • Sunspider bencmark testinde 4 kat daha hızlı,
  • Çoklu çekirdek Video Codec performansında 20 kata kadar daha hızlı.

Önceki modellere ne olacak ?

  • Raspberry Pi 1 Model B ve Model B+ talep geldiği sürece 35$ fiyat ile satışına devam edilecek.
  • Raspberry Pi Model A+  talep geldiği sürece $20 fiyat ile giriş modeli olarak satışa devam edecek.

Bu adresten kayıt olarak Microsoft Windows geliştiriciler programına kayıt olabilirsiniz. Beta süreci gibi erken erişim ve haberlerin haricinde Raspberry Pi 2 aldığınızda cihazınıza ücretsiz Windows 10 kurabileceksiniz. https://www.windowsondevices.com/signup.aspx
Kaynak: Windows Resmi Blog – raspberrypi.org


Bahçeşehir Üniversitesi yazılım mühendisliği bölümünde 3.sınıf öğrencisiyim. IBM Türkiye'de öğrenci elçisi olarak görev almaktayım. Yazılım benim için bir işten öte, tutku. Şu anda kendi tarayıcı oyunumu yazmakla uğraşıyorum.

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.