Recep Tayyip Erdoğan: 4G Yerine 5G'ye Geçelim


Ankara’da 175. yılınını kutlayan Türk Telekom etkinliğine katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülkemiz teknoloji gündemin de uzunca konuşulan ve gündemde halen yer tutan 4G için açıklamalarda bulundu.
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında kutlama öncesinde kısa bir brifing aldığını belirterek;
Şimdi 4G meselesi konuşuluyor. Ben de diyorum ki, dünya şu anda 5G’yi konuşuyor, biz 3G’deyiz. Dolayısıyla 4G ile bizim zaman kaybetmemize gerek yok. Öyleyse biz şu anda 3G ile biraz daha sabır, iki yıl içerisinde Türkiye de 5G’ye geçmeli. Biz buna adım atmalıyız. Aksi takdirde Türkiye adeta 4G ile bir çöplük haline döner. Bunu aşmamız lazım. 3G’de iyi bir noktadayız, sabırlı olalım, 5G’ye çalışalım, 3G’den 5G’ye atlayalım. Yapmamız gereken bu. Bunu yapar mıyız? Kesinlikle yaparız. Bu safhalara biz iyi geldik. dedi.
Genel olarak baktığımızda görünen en mantıklı harekiten bu olduğunu düşünüyorum çünkü eğer 4G’e geçersek yapılan yatırım ve uyumlu cihazların 5G için tekrardan değiştirilmesi gerekecek. Türkiye olarak biraz daha sabredip 3G ile yola devam edersek direk 5G altyapısına geçmemiz daha sağlıklı olur.
Ayıraca Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında rekabet ortamının daha da artmasının gerektiğini söyledi. Sonrasında Türk Telekom CEO’su  Rami Aslan,4G hizmetleri için de hazırız. Ülkeye en güçlü en kaliteli 4G’yi getirme sözü veriyoruz. 4G’de ne kadar hazır olduğumuzu konuşuyoruz günlerdir. Buna bir gösterge olarak GSM şirketimiz Avea Türkiye’de hız rekorunu kırdı. Önümüzdeki yıllarda daha da hızlanarak sözümüzü tutacağız. 5G teknolojisi için de şimdiden çalışmaya başladık. Türk Telekom 2023 hedeflerinin en büyük destekçisidir diyerek konuşmasına önemli bir kampanya yürütmeye başladıklarını söyleyerek devam etti. Kampanyaya göre öncesinde hiç internet kullanmayanlara 2 Yıl boyunca ücretsiz internet sağlanacak. Merak edilen ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bahsettiği konu ve düşünceleri, olacak olan 4G ihalesine ne gibi etki edeceği.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.