RED'in Holografik Ekranlı Telefonundan Detaylar Geldi


Merhaba Prenses Leia

Star Wars ve diğer pek çok filmde hologramları görmüşütük ve teknolojinin ne zaman hayatımıza gireceğini merak ediyorduk. Artık fazla beklememize gerek kalmadı diyebiliriz. Bundan birkaç ay önce ünlü profesyonel kamera üreticisi RED, Hydrogen One adlı akıllı telefonunda holografik ekrana yer vereceğini duyurmuştu.
Şimdi ise bu holografik ekran ve nasıl çalıştığına dair ilk elden bilgiler paylaşıldı. Öncelikle holografik ekran teknolojisi RED’in yaptığı bir şey değil. RED bunun için 2014 yılında HP’nin araştırma laboratuvarlarında kurulan ve kendisini ‘mobil cihazlar için ışık alanlı holografik ekran çözümlerinde lider’ olarak tanımlayan Leia Inc. ile ortaklığa gitmiş.
Leia tarafından yapılan açıklamaya göre; ”help me obi wan kenobi you’re my only hope”… Özür dilerim, Leia Inc. tarafından yapılan açıklamaya göre holografik ekran teknolojisi, lisanlı donanım ve yazılım ile birlikte standart LCD ekranın üzerine eklenen bir nano teknoloji katmanı sayesinde oluşturuluyor. Bu nano katman Nano-Fotonik tasarım olarak aktarılıyor ve ışığın kırılarak üç boyutlu görüntü oluşmasını sağlıyor . Ayrıca prenses olmayan Leia’ya göre bu katman, pil tüketimi, cihaz halınlığı ve çözünürlük konusunda önemli bir etki oluşturmuyor.


Tabi holografik ekranın daima çalışıp çalışmayacağı konusunda bir bilgi yok ancak telefon arayüzünde ve holografik teknoloji ile uyumlu olmayan uygulamalarda çalışması mantıksız olur. Zaten bu konu hakkında RED, uygun oyunlar, mesajlaşma, uygulamalar, filmler ve karma gerçeklik içeriklerinin geleceğini taahhüt ediyor. Ancak bu içeriklerin nereden ne zaman geleceği belirsizliğini korumakta.
RED’in Hydrogen One akıllı telefonu bir süredir zaten 1.195 Dolar fiyat etiketiyle ön siparişe açılmış durumda. Telefonun, sahiplerinde 2018 yılının ilk yarısında ulaştırılması hedefleniyor. Eğer söylenenler başarıya ulaştırılırsa akıllı telefon ve sinema, TV gibi pek çok alanda hologram teknolojisini görmeye başlayacağımızı söylemek yanlış olmayacaktır.
Bu arada Leia tarafından birkaç yıl önce paylaşılan teknoloji videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

#Kaynak; The Verge


Metin Akpınar
Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir