Rekabet Kurumu'ndan TTNET'e Soruşturma!


Rekabet Kurumu,Türk Telekom’un internet ve Tivibu hizmetlerinde ve pazardaki gücünü kötüye kullandığı konusunda gerekli araştırmaları tamamlayıp soruşturma açılmasına karar verdi. Önaraştırma sonucunda Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş’nin gücünü kötüye kullandığı kanısına varan Rekabet Kurumu, 19.01.2017 tarihli toplantısında elde edilen bulguların son derece ciddi ve yeterli olduğunu açıklamasında belirtiyor ve bu bilgiler ışığında soruşturmayı açtıklarını bildiriyor.
Hatırlarsanız bundan yaklaşık 6 ay önce Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Doğuş Kuran, Türk Telekom’un yasal boşlukları (Port yok, müşteriye ulaşılamadı, müşteri vazgeçti gibi)  kendi çıkarlarına göre kullandığını iddia etmiş ve bu nedenle geçtiğimiz sene binlerce müşteriyi kaybettiklerini aktarmıştı.

Öte yandan işin diğer tarafında bulunan Türk Telekom ve TTNET müşterilerinin memnuniyetsizliği. Müşteriler, paketlerin yeterliliğinden, fiyatlarından ve verimliliğinden son derece şikayetçi durumda. Rekabet Kurumu tarafından yürütülecek soruşturmanın ne zaman tamamlanacağını bilemiyoruz ancak sonucun müşterileri memnun etmesini bekliyoruz.
Ek olarak Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama aynen şu şekilde;
“Türk Telekomünikasyon A.Ş. ve TTNET A.Ş.’den oluşan ekonomik bütünlüğün sabit genişbant internet ve ödemeli TV hizmetlerini içeren paketler vasıtasıyla hâkim durumunu kötüye kullandığı iddiasını içeren başvuru üzerine yürütülen önaraştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı.
Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 19.01.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak TTNET A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 17-03/25-M sayı ile karar verdi.
Bilindiği üzere 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesi hâkim durumun kötüye kullanılmasını yasaklamaktadır Soruşturma, adı geçen teşebbüsün 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.” 

Kaynak; Rekabet Kurumu


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir