Yapay Zekanın Yükselişi; Robot, Üniversite Sınavını Herhangi bir Öğrenciden Hızlı Bitirdi!


Bir robot, Çin’in üniversiteye giriş matematik sınavını herhangi bir öğrenciden çok daha hızlı bir şekilde bitirdi fakat genel ortalamadan biraz daha düşük bir puan aldı.

Yapay Zeka (AI) büyük bir hızla gelişimini sürdürüyor. Yapay zeka ile desteklenen bir robot şimdide üniversite sınavına girerek yeteneklerini bizlere gösterdi. Çin’in üniversite giriş sınavında matematik testine tabii tutulan Zhunxingyunxue Technology şirketinin AI-MATHS isimli robotu, testleri herhangi bir öğrenciden çok daha hızlı bitirmeyi başarmış.

Öyle ki, testler ortalama iki saatte çözülebiliyor ancak AI-MATHS isimli robot bunların birini 22 dakikada diğerini ise 10 dakikada cevaplamış. İlk testte 150 puan üzerinden 105 puan alan robot, ikinci testte ise 100 puan almayı başarabilmiş. Geçen yıl matematik sınavına giren Pekin liberal sanat öğrencileri, ortalama 109 puan alabilmişti, yani puan olarak da oldukça yakın.

Konu Hakkında Yazılarımıza Göz Atmalısın;

2014 yılında geliştirilen AI-MATHS hakkında şirketin CEO’su Lin Hui, ”Umarım makine gelecek yıl mantıksal akıl yürütme ve bilgisayar algoritmaları üzerindeki performansını arttırarak 130’un üstünde puan alabilir”
Çin’in haber ajansına göre Bilim ve Teknoloji bakanlığının, 2020 yılına kadar ülkenin en iyi üniversitelerine girebilecek kadar gelişmiş bir AI robot hedefi bulunuyor. AI-MATHS ise şimdilik bunu karşılamaktan uzak soruların %70’ini yapabilmiş olsa da. Robotun en büyük eksiği ise kelimeleri anlayabilmek olduğu belirtiliyor. Örneğin “öğretmen sayısı erkek öğrencilerden iki kat fazla“cümlesini ”öğrentmen” – ”Öğrenci” gibi yakın kelimelerden dolayı anlayamamış ve yanlış yapmış.
Yapay Zeka konusunda sizin düşüncelerini yada hayaliniz ne? Fikirlerinizi yorum olarak paylaşabilir yada sitemize ücretsiz kayıt olarak konu hakkında bir blog yazabilirsiniz 🙂
Kaynak


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.