Rusya, VPN'i Tamamen Yasakladı! | Dijitaller

Rusya, VPN’i Tamamen Yasakladı!


Özgür internet

Bildiğiniz gibi Çin’de VPN yasak hala getirilmişti. VPN’i yasaklayan ülkeler arasında kısa bir süre önce bir yenisi daha eklendi; Rusya. Rusya Federal Meclisi tarafından hazırlanan ve ülke başkanı Vladimir Putin’e sunulan yasa ne yazık ki onaylandı.

Yasak, Kasım ayı itibariyle yürürlüğe girecek ve VPN kullanımı tamamen yasak hala getirilmiş olacak. VPN dışında anonymizer veya benzeri şekilde gizliliği sağlamaya yarayan tüm hizmetler de yasak. Eğer yasağı delerseniz ise cezai yaptırımlar ile karşılaşacaksınız.

Yetkili Leonid Levin’in açıklamasına göre bu yasanın, hayatını yasalar içerisinde sürdüren bir vatandaşa hiçbir etkisi olmayacak. Sadece internette illegal içeriklere ulaşmak isteyenlerin önlenmesini hedeflediğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

DNS , VPN , Proxy Nedir ? Ne kadar Güvenlidir ?

Ancak bu yasa hakkında büyük bir çoğunluk hiçte olumlu düşünmemekte. Yasa, internette gizliliği önlemeye çalışmakla eleştiriliyor. 2018’de başlayacak olan Vladimir Putin’in tüm sohbet uygulamalarına kayıt olurken telefon numarası verme zorunluğu getiren yasa ve bu yeni yasa beraber düşünüldüğünde devletin vatandaşları internette izlemeye çalıştığı belirtiliyor.

Ayrıca gelecek yıl Mart ayında yapılacak olan başkanlık seçimlerine karşın mevcut başkan Putin’in, internette kendisine negatif bir kampanyanın düzenlenmesinin önüne geçmek istediği de söylenmekte.

Kaynak; Engadget

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rusya, VPN’i Tamamen Yasakladı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz