Rusya, VPN'i Tamamen Yasakladı!


Özgür internet

Bildiğiniz gibi Çin’de VPN yasak hala getirilmişti. VPN’i yasaklayan ülkeler arasında kısa bir süre önce bir yenisi daha eklendi; Rusya. Rusya Federal Meclisi tarafından hazırlanan ve ülke başkanı Vladimir Putin’e sunulan yasa ne yazık ki onaylandı.
Yasak, Kasım ayı itibariyle yürürlüğe girecek ve VPN kullanımı tamamen yasak hala getirilmiş olacak. VPN dışında anonymizer veya benzeri şekilde gizliliği sağlamaya yarayan tüm hizmetler de yasak. Eğer yasağı delerseniz ise cezai yaptırımlar ile karşılaşacaksınız.
Yetkili Leonid Levin’in açıklamasına göre bu yasanın, hayatını yasalar içerisinde sürdüren bir vatandaşa hiçbir etkisi olmayacak. Sadece internette illegal içeriklere ulaşmak isteyenlerin önlenmesini hedeflediğini belirtiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;
DNS , VPN , Proxy Nedir ? Ne kadar Güvenlidir ?

Ancak bu yasa hakkında büyük bir çoğunluk hiçte olumlu düşünmemekte. Yasa, internette gizliliği önlemeye çalışmakla eleştiriliyor. 2018’de başlayacak olan Vladimir Putin’in tüm sohbet uygulamalarına kayıt olurken telefon numarası verme zorunluğu getiren yasa ve bu yeni yasa beraber düşünüldüğünde devletin vatandaşları internette izlemeye çalıştığı belirtiliyor.
Ayrıca gelecek yıl Mart ayında yapılacak olan başkanlık seçimlerine karşın mevcut başkan Putin’in, internette kendisine negatif bir kampanyanın düzenlenmesinin önüne geçmek istediği de söylenmekte.
Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.