Rusya'dan Kripto Para (Bitcoin vs) Piyasasına Düzenleme


Zamanı gelmişti

Sanal paralar son dönemin yükselen trendleri arasında yer alıyor. Sanal para piyasası özellikle son bir yılda inanılmaz şekilde büyüme gösterdi. Golman Sachs’tan Robert Boroujerdi ve Jessica Binder Graham’ın aktardığına göre sanal paraların toplam piyasası 120 Milyar dolar hacme ulaşmış durumda.
Sanal para piyasası içerisinde Bitcoin ve Ethereum en değerlileri olarak karşımıza çıkarken bunlara ek olarak Litecoin, QuarkCoin gibi pekte değerli olmayan alternatiflerde bulunuyor. An itibariyle 1 Bitcoin, 4.300 Dolar, 1 Ethereum  305 Dolar‘dan işlem görüyor. Dolayısıyla bu sanal paraları yatırım aracı veya para transfer aracı olarak gören bireyler ve işletmeler bulunuyor.
Önemli derecede piyasaları göz önüne alındığında artık devletler de bu sanal paralar hakkında gerekli yasal düzenlemeleri yapmaya başladı. Bunlardan birisi de Rusya. Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, yakıdan Rus vatandaş ve işletmeler için düzenlemenin geleceğini açıkladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Apple’ın iOS GM Sızıntısı; Yeni iPhone’lar, Watch Series 3 ve Çok Daha Fazlası

Yıl sonuna kadar yasa tasarısının hazırlanmış olacağı belirtilirken Rusya’nın alım-satım işlemlerinin kayıt altına alınması gibi önemli bazı konularda düzenleme yapacağı ifade ediliyor. Pek çok kripto para birimi bulunuyor ancak Rusya’nın yasal düzenlemesinde hangilerinin kapsanacağı ve diğer detaylar bilinmiyor.
Bakan Siluanov ayrıca kripto paraları yatırım için riskli ve güvensiz olduğunu belirtiyor. Esasında haklı diyebiliriz. Çok dalgalı bir piyasa, hatta Çin’in bir süre önce bitcoin borsalarını kapatacağı yönünde çıkan bilgiler Bitcoin’in %18 değer kaybı yaşamasına neden olmuştu. Fakat buna rağmen riskin yüksek olması, getirinin de fazla olduğunun bir işareti sayılabilir.
#Kaynak; Reuters


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir