Ryzen Threadripper, Intel Core X'ten (Skylake X) Yüzde 32 Daha Hızlı! | Dijitaller

Ryzen Threadripper, Intel Core X’ten (Skylake X) Yüzde 32 Daha Hızlı!


hdr

Demiştik

AMD’nin en üst seviye performans tutkunları için hazırladığı Ryzen Threadripper işlemcilerin raflarda yer almasına çok kısa bir süre kala gelen performans verileri yüzleri güldürüyor.

AMD ve Intel, HEDT (High-End Desktop) dediğimiz seviyede rekabet içerisinde. Anaakım düzeyinde AMD, Ryzen işlemciler ile Intel Core ailesiyle kıyasıya rekabet ederken, HEDT seviyesinde ise Ryzen Threadripper işlemciler ile Intel Skylake X (Core X) kapışmakta.

AYRICA BAKINIZ;

 AMD, Intel’i Patlattı; Ryzen Threadripper İşlemci Fiyatları ve Çıkış Tarihleri

Geçtiğimiz haberlerimizde de dediğimiz gibi AMD’nin burada büyük bir fiyat avantajı bulunuyor. Gelen performans verilerine de bakacak olursak bu fiyat avantajına bir de performans avantajı ekleniyor. Hem de %32’lik bir performans farkı.

AYRICA BAKINIZ;

Intel Core i9 Serisi Tanıtıldı, İşte Tüm Detaylar

Bu performans farkının Cinebench R15, Geekbench 3 ve Passmark sentetik testlerinde korunduğunun altını çizelim.

Threadripper işlemcilerinin en güçlüsü Ryzen Threadripper 1950X. Fiyatı 999 Dolar. Aynı fiyattaki Intel rakibi ise Core i9 7900X. AMD, 16 Çekirdek 32 İzlek birim sunarken Intel ise 10 Çekirdek ve 20 İzlek sunuyor. AMD’nin aynı fiyatta çok daha fazla çekirdek sunuyor olması büyük bir avantaj.

Zaten görsellerden göreceğiniz üzere Threadripper 1950X, çoklu çekirdek testlerinde rakibine %32 gibi çok ciddi bir performans farkı atmayı başarıyor. Tek çekirdekte ise Core i9 7900X, daha yüksek frekans hızı sunması nedeniyle %3-8 önde yer alıyor. Belirtmeliyiz ki bu seviyede çoklu çekirdek performansı daha önemli.

AMD, Threadripper ailesinin tepe modeli 1950X’te 16 Çekirdek 32 İzlek birimi 999 Dolar fiyata sunarken, Intel Core X ailesinin tepe modelinde Core i9 7980XE’yi 18 Çekirdek ve 36 İzlek birim ile 1.999 Dolara sunuyor. Elbette i9 7980XE, performans açısından Threadripper 1950X’i geçecektir ancak bu performans farkı iki işlemci arasındaki iki katı fiyata değmeyecektir. Dolayısıyla AMD, Threadripper ailesi ile iyi işlere imza atacak gibi görünüyor.

Kaynak; Wccftech

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ryzen Threadripper, Intel Core X’ten (Skylake X) Yüzde 32 Daha Hızlı!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz