Sabit Yaz Saati Uygulaması Değişti, Saatler 1 Saat Geri Alınacak… 2018'de! | Dijitaller

Sabit Yaz Saati Uygulaması Değişti, Saatler 1 Saat Geri Alınacak… 2018’de!


Businessmen and Clock

Kafalar karışık

7 Eylül 2016 tarihinde alınan karar ile birlikte ülkemizde sabit yaz saati uygulaması yürürlüğe girmişti. O karara göre her yıl bu karar sürdürülecekti. Ancak son aylarda bu karar ciddi bir biçimde tartışma gündemine oturmuş durumda. İlk olarak Danıştay, bu kararı iptal etmişti. Sonra Bakanlar Kurulu bu kararın değişmeyeceğini, sabit yaz saatü uygulamasına devam edileceğini aktarmıştı.

Şimdi ise…

Fakat bugün ise 28 Ekim 2017 Tarihli ve 30224 Sayılı Resmî Gazete ‘de yayınlanan yeni Bakanlar Kurulu kararına göre 7 Eylül 2016’da alınan karar değiştirilecek. Ancak bu yıl da yine sabit yaz saatine devam edeceğiz. 28 Eylül 2018 tarihinde saat 04.00’da ise saatler 1 saat geri alınacak ve normale dönmüş olacağız.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bir süre evvel yaptığı açıklamada mevcut sabit yaz saati uygulamasında 540 Milyon TL tasarruf yapıldığını açıklamıştı. TEİAŞ verilerine baktığımızda sabit yaz saatinin elektrik tüketimine radikal bir etkisi bulunmuyor. Ancak olaya vatandaş açısından baktığımızda ise büyük bir kesimin kış saatine geçişin daha iyi olacağını gösteriyor.

Her neyse. İşin özeti şu; hali hazırda sabit yaz saati uygulaması bir yıl daha devam edecek, saatlerimizi geri almayacağız. Ancak gelecek yıl saatlerimizi bir saat geri alacağız. Bu, işe/okula gün ağırmadan gidenlerin şikayetlerini çözecek.

Tabi şu bir gerçek ki, vatandaşlar olarak kafamız biraz karışacak. Zira bazı cihazlarımız kendisini otomatik olarak bir saat geriye alacak.

Sizin bu konudaki görüşünüz nedir?

#Görsel Kaynak; vinaire.me

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sabit Yaz Saati Uygulaması Değişti, Saatler 1 Saat Geri Alınacak… 2018’de!

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz