Sadece 24 Saatte 3D Yazıcıyla Evinizi İnşa Edebilirsiniz!


Günümüzde her şeyi 3D olarak basmaya alıştık. Her şey küçük heykelciklerle başlasa da zamanla doku üretme denemelerine, silah üretme denemelerine kadar gitti. Sırada ne mi var? EV! Hemde tam olarak 24 saatte!

Rusya’da bulunan bu 37 metrekarelik ev  sadece bir günde inşa edildi ve maliyeti 10.000 dolardan sadece biraz fazla. 3D baskı şirketi Apis Cor tarafından inşa edilen proje, bir mobil yazıcı kullanarak evi inşa etti.

Evin ana bileşenleri, duvarlar, bölmeler ve bina zarfı da dahil olmak üzere yalnızca beton bir karışımla basıldı. Pencereler ve mobilyalar gibi armatürler daha sonra üzerine eklendi ve parlak bir kat boya evin dışına eklendi. Evin toplam inşaat maliyeti? 10.134 dolar.
Ev, bir koridor, banyo, oturma odası ve mutfaktan oluşuyor ve Rusya’daki Apis Cor tesislerinden birinde bulunuyor. Şirket, evin 175 yıl kadar dayanabileceğini iddia ediyor.

Kurucu Nikita Chen-yun-tai, Apis Cor’un web sitesinde, “İnşaatların; hızlı, çevre dostu, verimli ve güvenilir olamayacağına dair düşünceleri değiştirmek istiyoruz.  Amacımız, dünya çapında konaklama sorunlarını çözmek için en büyük uluslararası inşaat şirketi olmaktır.” diyor.
Geçen yıl dünyanın ilk 3D basılmış apartmanı Çin’de inşa edildi. Bir başka Çinli inşaat firması, iki katlı bir evin tamamını yerinde basılmayı başardı. Ama bunun 45 gün sürdüğünü belirtmek gerekir.

Evlerin bu teknolojiyle geleceğini düşünün. Kelime anlamıyla gece kondu gerçek oluyor 😀
Kaynak: Mashable


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.