Sahibi Türk Olan Şirketin Uzay Aracına NASA'dan Sonra Avrupa'da Yatırım Yaptı


Sahipleri Türk olan ABD merkezli Sierra Nevada Corporation firmasının Dream Chaser (Hayal Avcısı) adlı uzay aracına NASA’dan sonra Avrupa Uzay Ajansı’da (ESA) yatırımda bulunacağını açıkladı. 3000’den fazla çalışanı ile SNC şirketi NASA’nın 2024’e kadar iş birliği yapacağı 3 şirketten biri konumunda. Eren Özmen ve eşi Fatih Özmen tarafından yönetilen şirketi önemli kılan ise yenilikçi uzay araçları.
Dream_Chaser_Docked_to_ISS (1920 x 1127)
Dream Chaser genel hatlarıyla jet uçağını andıran bir uzay aracı, işin önemli kısmı ise aracın uzay seyahatinden sonra aynı şekilde karaya inebilmesi. Henüz bunun bir testi yapılmadı ancak Dream Chaser, 210 gün boyunca uzayda kalabilecek.  NASA ve ESA tarafından aracın neden çok önemli olduğunu sorarsanız cevap basit; daha az görev maliyeti ve daha kısa zamanda görev bitişi. Tekrar tekrar kullanabilecek olan Dream ChaserUluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) kargoları götürecek ve getirecek.
d_6834
ESA, NASA’nın imzaladığı anlaşma sonrası tam 33 Milyon euro’luk yatırımda bulunacağını belirtti. Anlaşmanın imzaları kısa sürede atılacakken yatırımın amacının ise Dream Chaser’ın ISS’e yerleşeceği Uluslararası Kenetlenme Mekanizması (IBDM) dizaynı olduğu açıklandı. Önümüzdeki dönemlerde ise Dream Chaser’ın test uçuşunun olacağı söylendi.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.