Sahibi Türk Olan Uzay Aracı Dream Chaser Test Uçuşlarına Başlıyor!


Bundan yaklaşık altı ay önce sahibinin Türk olduğu Sierra Nevada Corporation (SNC) şirketinin yenilikçi uzay aracı Dream Chaser’ın (Hayal Avcısı) ciddi yatırımlar aldığını ve NASA ile 2024’e kadar iş birliği içinde olduklarını söylemiştik. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında NASA’dan ve sonrasında ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) yatırım alan Hayal Avcısı, artık test uçuşlarına geçiyor.
Dream_Chaser_Docked_to_ISS (1920 x 1127)
SNC’nin başkanlık koltuğunda Eren Özmen yer alırken CEO pozisyonunda ise eşi Fatih Özmen bulunuyor. Şirketlerini uzay alanında çok önemli bir noktaya getiren dev isimlerin uzay aracı, NASA’nın Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi‘ne (Armstrong Fligh Research Center) gidecek ve orada bir dizi test uçuşları gerçekleştirecek. Milyon dolarlık yatırımların nedeni ise yapılacak uçuşların ve görevlerin mevcut sistemlere göre çok daha ucuz ve hızlı olması. Zira Dream Chaser, Uluslar Arası Uzay İstsyonun’dan (ISS) gönerilen bir kargoyu 3-6 saat gibi bir sürede piste indirebilecek ve tekrar kullanılabilecek.

Uzaya bir roket vasıtasıyla fırlatılacak olan Dream Chaser, yörüngeye ulaşınca roketten ayrılacak ve kendi motorlarıyla ISS’e gidecek. ISS’te yapımı halen devam eden Uluslararası Kenetlenme Mekanizması‘na (IBDM) kenetlenecek olan araç burada 210 gün boyunca kalabilecek. Buradaki görevinin ardından dünyaya doğru yolculuğuna geçecek olan uzay aracı kısa süre sonra normal bir uçak gibi piste iniş yapacak ve yeni görevini bekleyecek. Dram Chaser’ın ilk kargo görevinin 2019 yılında yapılması planlanıyor. 


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.