Samsung Exynos İşlemcilerinde NVIDIA yada AMD GPU'su Kullanabilir


Samsung, Galaxy Note 5 modelinden itibaren kendi GPU çekirdeğini geliştirmenin peşindeydi. Hali hazırda Galaxy S7 ve Note 7 ailesinde kullanılan Exynos işlemcisi içerisinde yer alan Mali serisi GPU, firmanın beklentileri karşılayamıyor zira gelen raporlara göre Samsung, daha güçlü bir GPU’nun peşindi.
SamMobile’ın haberine göre Samsung, gelecek nesil Exynos serisi işlemcisinde AMD yada NVIDIA‘nın GPU’sunu lisanslayarak kullanmanın peşinde. Muhtemelen lisanslanacak grafik işlemci mimarisi Pascal veya Polaris olacak. İki mimariye bakacak olursak güç bakımından NVIDIA’nın önde olduğunu söyleyebiliriz. HSA (Heterojen Sistem Mimarisi) destekli olacak yeni Exynos yongalarının en erken 2018 yılında yada Galaxy S9 ailesinde görmemiz muhtemel.
samsung-exynos-7-processor
Bununla birlikte Samsung, Exynos çipsetlerinin CDMA desteğine kavuşması için çalışmalarını sürdürüyor.  2017 yılında gerekli testlerin ardından Galaxy S9 ailesiyle birlikte artık üst seviye modellerde yalnızca Exynos yongalarını görmemiz kuvvetle muhtemel. Bu da demek oluyor ki Qualcomm büyük bir müşteriyi kaybedecek. Samsung bu hamlesiyle beraber maliyetlerini daha da düşürebilecek ve model başına karını daha yüksek tutabilecek.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.