Samsung Galaxy Note 5 Teknik Analizi


Samsung yeni Note’u için gün saymaya başladı. IFA 2015’te tanıtılması bekleniyor ancak firma yeni nesil iPhone’lar ile kısa zaman aralığında çıkış gerçekleştirmek istemediğinden tanıtım tarihini Ağustos ayına kaydırması muhtemel görünüyor. Samsung’a yakınlığı ile tanınan Sam Mobile tarafından gelen bilgilere göre firma yeni tepe modelinde 4GB LPDDR4 RAM kullanacak ve bir ilki gerçekleştirecek.
Sektörü takip edenler 4GB RAM’in ilk olmadığını elbette bilirler zira Zenfone 2‘de de aynı boyutta bellek vardı. Ancak arada önemli bir fark var çünkü Zenfone 2’de kullanılan bellekler LPDDR3 formunda. Aslına bakarsanız bizleri heyecanlandıran kısımlar elbette bunlar değil. Firma sektörde ilk defa Exynos 7422 ile birlikte tek çip çözümünü kullanacak. Yani Exynos 7422 işlemcisi, GPU, RAM, ve Depolama alanı tek bir çipin içine sığdırılacak. Bu sayede baskı kartından %40’dan fazla bir yer kazanmak mümkün oluyor veya baskı kartını küçültmek daha kolay oluyor. Tabi dolaylı yoldan telefonun iç hacmi genişlediğinden pil kapasitesini de arttırmak mümkün gibi görünüyor.
Bununla birlikte modelde kullanılacak RAM ve Depolama alanı da yüksek bir hıza sahip olacak. UFS 2.0 teknolojisi ile yüksek okuma/yazma hızlarına ulaşacak model bu yandan oldukça iyi görünüyor. Ancak büyük bir ihtimal ile SD Kart girişi bulunmayacak çünkü hızlı telefon belleği yanında yavaş kalan SD Kartlar telefonun yavaş tepki vermesine neden olabilir. Zaten bu yüzden firma S6 serisinde SD Kart’a yer vermemişti. Yeni Exynos 7422 işlemcisi donanım olarak 7420 ile benzer olacak ancak dediğim gibi tümleşik bir çipte toplanan bileşenlerin güç tüketimi azalacağından saat hızlarını arttırmakta mümkün oluyor. Yani Samsung, Exynos 7422‘de CPU ve GPU saat hızlarını arttırarak hem daha yüksek performans elde edecek hemde tümleşik çip olduğundan enerji tüketimi 7420 ile benzer yapıda olacak. Son olarak modelin ekranının 5.67” 2K Super AMOLED olduğunu belirtelim ve diğer modern bağlantı, haberleşme teknolojilerine da sahip olacağını hatırlatalım. Aklınıza takılan soru var ise yorum olarak belirtiniz, model hakkında daha ayrıntılı bilgiler çıktığında sitemizde paylaşılacaktır.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.