Samsung Galaxy S7 vs Galaxy S6


Dakikalar önce sizlere Samsung Galaxy S7 hakkında tüm detayları aktarmıştık. Güçlü özellikleri ve yenilenen donanımı ile dikkat çeken Galaxy S7 acaba Galaxy S6’dan ne kadar iyi? Daha doğrusu Galaxy S6 sahipleri yeni modele geçmeli mi yoksa pekte gereği yok mu sorunsalını karşılaştırma yazımızda kaldıracağız.

İşlemci

Galaxy S6 bildiğiniz gibi 8 çekirdekli 14nm Exynos 7420 yongasından gücünü alıyordu. Mali T760 GPU‘su ile grafik kanadının desteklendiği yonga Snapdragon 810’dan bir tık daha iyiydi ve ısınma sorunu yaşamıyordu. Galaxy S7’de ise Exynos 8890 ve Snapdragon 820 yongası kullanılıyor ve her iki yongada Exynos 7420’den aşağı yukarı 2 kat daha güçlü seviyede. Yani kısaca işlemci tarafında Galaxy S7 daha iyi.
Galaxy-S7-and-S7-edge-official-press-shots (1)

Ekran

Ekran tarafın iki cihazda benzerlik gösteriyor, iki cihazda 5.1” QHD (2560x1440p) Super AMOLED ekrana sahip. Düşük enerji tüketen bu ekranlar her ne kadar aynı gibi görünse de Galaxy S7‘de bir farklılık var zira o da LG G5 gibi ekranını hiç kapatmıyor. Ekranın bir kısmında tarih, saat gibi bildirimler gösteriliyor ve bunun pile etkisi de neredeyse hiç yok.

RAM ve Depolama Alanı

Samsung-Galaxy-S7-Edge-11-840x561
Samsung cihazlarında genelde yüksek hızlı depolama çözümleri kullanıyor. Aynı şekilde her iki cihazında depolama çözümleri son derece hızlı ve 32/64/128GB gibi farklı kapasitelere sahip. Ek olara Galaxy S7’de bir de microSD kart desteği yer alıyor. RAM tarafında ise Galaxy S7 daha avantajlı zira selefinde 3GB RAM bulunurken kendisinde 4GB LPDDR4 RAM yer alıyor.

Batarya

Batarya konusunda Galaxy S7 gerçekten iyi değerlere sahip. Galaxy S6’da bulunan 2550mAh batarya günü tamamlamaya yetse de ikinci gün için yetersiz kalıyordu. Ancak Samsung neredeyse aynı ebatlara Galaxy S7’de 3000mAh batarya sığdırmayı başarmış. Donanımların düşen enerji ihtiyacı düşünüldüğünde Galaxy S7 iki gün pil süresi sunabilir.

Kamera

Kamera konusunda Samsung her zaman iddiasını yeni modellerde yükseltiyor. Galaxy S6’da son derece iyi olan 16MP kamera düşük ışık koşullarında da sahibini üzmüyordu. Ön yüzdeki 5MP kamerada çekim kabiliyeti konsunda sınıfının liderlerindendi. Galaxy S7’de ise daha iddialı 12MP çözünürlüğünde arka kamera yer alıyor. Düşük ışık koşullarında çok daha iyi çekimlere imza atmayı başaran kamera Galaxy S6’ya nazaran daha kaliteli çekimler yapıyor.

Tasarım ve Son Sözler

Tasarımsal açıdan iki cihazda birbirine benziyor. Biraz daha kompakt hale getirilen Galaxy S7 selefinin tasarım çizgisini aynen devam ettiriyor. Yani eğer Galaxy S6 tasarımı hoşunuza gidiyorsa yeni modelde hoşunuza gider, haa yok sevmiyorsanız yine sevmeyeceksiniz :). Son karar mekanizması fiyat ancak cihazın henüz Türkiye fiyatı belli değil.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir