Samsung Giyilebilir Cihazlar için Exynos Dual 7270 Yongasını Duyurdu


Güney Koreli teknoloji devi Samsung, kısa süre önce giyilebilir cihazlara özel özel yongasını duyurdu. Firma yeni tümleşik yongasına Exynos Dual 7270 adını verirken sektörde bir ilk olduğunu da belirtiyor.
Firmanın Exynos Dual 7270 işlemcisi system-on-chip (SoC) dediğimiz yapıya sahip. Samsung bu dizaynı Exynos 7420 yongasında kullanmıştı ki bu işlemci de Galaxy S6 ailesi ve Note 5’de hayat bulmuştu. Şimdi bu dizayn artık giyilebilir cihazlara geliyor.
147616382617270-1
14nm üretim tekniğinde bantlardan geçen Exynos Dual 7270, iki adet Cortex A53 çekirdeğine sahip. En iyi performans ve enerji verimliliği konusunda başarılı olan bu çekirdeklerin verdiği performans benzer diğer yongalara nazaran %20 daha fazla. Grafik işlemcisi tarafında ise Mali-T720 birimi yer almakta.
Exynos Dual 7270  ayrına bünyesinde Cat 4 LTE modem, WiFi, Bluetooth ve FM Radyo gibi bağlantı teknolojilerini barındırıyor. Sahip olduğu modem sayesinde veri bağlantısına ulaşabilecek olan yonga, dolayısıyla giyilebilir cihaz akıllı telefona ihtiyaç duymadan bir kullanım imkanı sunuyor. Tüm bunlara ek olarak yonga içerisinde DRAM ve NAND bellekte kendisine aynı zar alanı içerisinde yer bulabilmiş. Tabi tümleşik yapı %30 daha fazla alan kazandırmakta, biz de bu sayede daha ince ve hafif giyilebilir cihazlar göreceğiz.
exynos-dual-7270

Exynos 7270 yongasının tam olarak hangi cihazda ve ne zaman piyasaya gireceği bilinmiyor fakat tahminler bu işlemcinin Gear S3 akıllı saatin içerisinde yer aldığı yönünde. Bildiğiniz gibi Samsung Gear S3, bu ay içerisinde piyasaya girecek. Gear S3 akıllı saatin başlangıç fiyatı ise 299 dolar olarak belirlenmişti. Çok daha fazla detayı yukarıdaki linkten öğrenebilirsiniz.
Kaynak; Samsung


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.