Samsung Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Kaskını Duyurdu


Her şeyde gerçekçilik var gerçek yok.

Enteresan giriş cümlesi bir yana Samsung, kısa bir süre önce Microsoft‘un Mixed Reality projesi kapsamında kendi kaskının duyurusu gerçekleştirdi. Microsoft tarafından ortaya atılan Mixed Reality (Karma Gerçeklik) esasında sanal ve arttırılmış gerçekliğin birleşimiyle oluşuyor.
Microsoft bunun temelini HoloLens ile atmış ve sonrasında üçüncü parti firmalara lisans vererek projesinin genişlemesine çaba göstermişti ve nitekim oldu da. Asus, HP, Dell, Lenovo kendi Karma Gerçeklik kasklarını tanıtmıştı. Bunlara şimdi de Samsung HMD Odyssey ekleniyor.

Windows 10’u temelen alan Windows Mixed Reality platformunun üzerinde şekillenen kask, iki adet 3.5 inç AMOLED ekrana sahip. Bu ekranlar 1,440 x 1,600 çözünürlük 90/60Hz düzeyinde çalışabiliyor. Görüş açısı ise 110 derece.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

Asus Karma Gerçeklik (Mixed Reality) Başlığını Duyurdu; Harika Tasarım

Karma gerçeklik kaskı sensörlerle de desteklenmiş. Konum belirleyici sensörler, 2x 6 DOF kamera, 6 eksenli jiraskop ve akselerometre, 3 eksenli pusula ve ışık sensörü bunlar arasında. 2 adet mikrofon desteği, Cortana ve dahili AKG kulaklıklar ile gelen ürün toplam olarak 645 gr ağırlığa sahip. Bir de kontrolcü var, touchpad tabanlı çalışıyor. Hareketlerinizi yansıtmak için onunda içerisinde 6 eksenli jiraskop ve akselerometre sensörü var.
6 Kasım’da satışa sunulacak Samsung HMD Odyssey’in fiyatı 499 Dolar.

#Kaynak; Samsung Microsoft


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir