Samsung, Note 7 Patlamaları İçin İki Farklı Hatasını Açıkladı


Aylarca kurulan komplo teorilerinden sonra Samsung, nihayet “Galaxy Note 7 neden alev alıyor” araştırmasının sonuçlarını açıkladı.
Resmi açıklamaya göre, Bu yangınlara, donanımın veya yazılımın değil, iki ayrı batarya hatası (tıpkı yakın tarihli bir raporda tahmin edildiği gibi) sebep olduğu anlaşılmış. İlk kusur, Note 7’nin bataryalarının nasıl üretildiğiyle ilgiliydi. Cihazda batarya için ayrılan alanın elektrot elemanlarının güvenle sığamayacağı kadar küçük olması sebebiyle meydana geldiği açıklandı ve bu kısa devreye sebep olarak önce aşırı ısınmaya sonrada alev almaya sebep olduğu belirtildi.
Samsung, bu bataryaları daha güvenli sürümlerle değiştirmeye yöneldi, ancak acele ettiklerinden, tamamen farklı bir üretim hatası ortaya çıktı. Bataryalarda yapılan lehim hataları, -sözde- güvenli olarak değiştirilen Note 7’lerin kısa devrelere ve patlamaya eğilimli olmasını sağladı. Etkinlik öncesinde Recode ile yapılan röportajda, Samsung Electronics America başkanı Tim Baxter, bu üretim kusurunu, Note 7’nin tabutundaki son çiviydi cümlesiyle özetledi.
Samsung, Galaxy Note 7’ye ne olduğunu kesin olarak belirlemek amacıyla fotoğraflarını paylaşmaya çok istekli olduğu bağımsız bir test laboratuvarı da kurdu. Bu laboratuvarda potansiyel olarak patlamalara sebebiyet verebilecek bütün nedenleri test ettiklerini göstermiş oldular.

Doğal olarak herkesin aklındaki ortak soru firmanın gelecekteki izleyeceği yol haritasının ve finansal durumu. Konuyla ilgili olarak DJ Koh ileride bu tür sorunların yaşanmaması adına üretimdeki süreçlerin kontrollerini arttıracaklarını belirtti. Cihazlar artık görsel kontrolden röntgenle kontrole kadar 8 aşamalı bir süreçten geçecek. Böylece oluşabilecek sorunların minimuma inmesi hatta hiç yaşanmaması hedeflenecek.

Benim merak ettiğim bir soru ise bu tarz uzun test süreci geçirmesi diğer cihazlara da zorunlu olmalı mı yoksa firmaların telefonlarının patlayıp mali olarak zarar etmeleri mi beklenmeli?
Kaynak


0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.