Samsung ve Qualcomm El Ele; Snapdragon 835 duyuruldu


Hali hazırda Qualcomm’un en güncel mobil işlemcileri Snapdragon 820 ve 821 yakında yerini Snapdragon 835‘e bırakacak. Mevcut Android sektöründe ki en güçlü yonga Kirin 960 olmasına rağmen yonganın liderliği pek uzun soluklu olmayacak zira Qualcomm’un gösterisine göre Snapdragon 835 çok daha güçlü olacak.

Snapdragon 835’in Getirisi

Güney Koreli dev ile anlaşma yapan Qualcomm, Snapdragon 835’i Samsung’un ikinci nesil FinFET teknoloji ve 10nm üretim süreci ile bantlardan geçirecek. Bu sayede mevcut 14nm’den 10nm’ye iniş tek başına %27’lik bir performans artışı sağlayacak. Üretim geometrisinin ileriye taşınması sayesinde de %40 düzeyinde bir enerji tasarrufu elde edilecek. Tabi 10nm’ye geçiş bir de %30’luk zar alanı tasarrufu sağlayacak ki bu da yonganın daha az yer kaplaması anlamına gelecek ve daha kompakt telefonların önünü açacak.

Quick Charge 4.0

Snapdragon 835’in belkide en büyük numarası Quick Charge 4.0 olacak. Yeni yonga elbette daha az enerji tüketip daha performanslı olacak, bunlar zaten beklenenler. Kullanıcıların beklentisi ise daha uzun pil ömrü yada daha kısa şarj döngüsü.  Quick Charge 4.0’da bunu başaracak. Firmaya göre sadece 5 dakikada 5 saatlik pil ömrü sunabilecek teknoloji 15 dakikada bataryayı %50 doluluk seviyesine çıkaracak.
quick-charge-4-slide-2-840x428
Quick Charge 3’e oranla %20 daha hızlı şarj ve %30 enerji verimliliği sunan  Quick Charge 4.0, USB Type-C protokolleri ile uyum içinde olacak ve dolayısıyla Google’ın Type-C standardizasyonu destekleyeeck. Bununla birlikte çok hızlı şarj bazen bataryalarda sıkıntı yaratabiliyor, Qualcomm bunun önüne geçmek için INOV güç yönetimi ile voltaj, anlık akım ve sıcaklık bilgilerini takip ederek pilin ve cihazın sağlığını koruyacak.

Çıkış Tarihi

Qualcomm hali hazırda Snapdragon 835’in hacimli üretimine başlamış durumda. İlk sevkiyatların kısa sürede başlaması bekleniyor. Snapdragon 835’li cihazların ise 2017’nin ilk çeyreğinde piyasaya gireceğini söyleyebiliriz. Çok büyük bir ihtimalle Samsung, Galaxy S8’de Snapdragon 835’e yer verecektir kendi Exynos yongaları ile beraber.
Kaynak; Qualcomm


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.