Samsung'dan Rekor Kapasiteli SSD


SSD‘ler bildiğiniz gibi HDD‘lerin yerini almaya çalışıyordu. Ancak yeterli boyutlara ulaşabilmiş değillerdi ve ömürleri de HDD’ye nazaran daha kısaydı. Yeni teknolojiler ile SSD ömürleri oldukça uzamış ve dayanıklıkları arttırılmıştı. Samsung tarafından yapılan habere göre SSD’ler artık kapasite olarak da HDD’leri geçmiş durumda.
PM1633a kod adlı SSD tam olarak 16 TB (15.36 TB) kapasiteye sahip. Samsung’un yeni 3-bitlik 3D V-NAND MLC formunda ki bellek yongalarının kullanıldığı SSD’de bunlardan 500 tanesini sığdırılmış. 48 Katmanlı belleklerden oluşan SSD 2.5” formunda. (Ancak normal dizüstü bilgisayarlarda bulunan 2.5” SSD’lerden biraz daha kalın)
63b (1500 x 911)
Ürünün lansmanı esnasında sunucu için PM1633a SSD’lerden 48 tane kullanıldı ve 768TB kapasite elde edildi ve saniyede 2 Milyon IOPS performansı elde edildi. Ürünü alabilmek için şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsiniz zira ürünün çıkış fiyatının 5000$ civarında olacağı söylenmekte. Bununla birlikte bu ürün normal kullanıcılar içinde değil en azından şimdilik. Bu boyutta SSD’ler için Samsung 1-2 sene beklememiz gerektiğini söylüyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.