Satın Aldığımız Akıllı Telefonların Yüzde 50'si Vergi!


Geçtiğimiz ay bildiğiniz gibi TRT bandrolü vergi kapsamının genişletilerek neredeyse internete bağlı her cihazdan ek vergi alınmaya başlanacağı bildirilmiş ve Resmi Gazete’de yayınlanmıştı. Kişisel bilgisayarlar, tabletler ve en önemlisi akıllı telefonlardan alınacak vergi, cihazların fiyatlarına maksimum %7-8 oranında bir ek yük bindiriyordu.
İnternete bağlı olan cihazların radyo ve yayın dinleyebilmeleri gerekçesiyle alınan bu vergi ciddi tepkiler toplamış olsa da geri adım atılmamıştı. Hatta başta Apple ürünleri olmak üzere diğer akıllı telefonlara da bu ek vergi yükü yansımış durumda.
Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Ekşi, yaptığı açıklamada akıllı telefon fiyatlarında ortalama %8’lik bir fiyat artışının olduğunu belirtiyor. Vergi öncesi 1500 TL’ye satılan telefon vergi sonrası 1620 TL’ye satışa çıkıyor, haliyle cebimizden de daha fazla para çıkıyor.
akıllı telefonlar
Hali hazırda akıllı telefonlardan alınan vergilere baktığımızda rakamların hayli yüksek olduğunu görmekteyiz. Bir akıllı telefondan %25 oranında Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), %18 oranında Katma Değer Vergisi (KDV) ve %7 TRT vergisi alınıyor. Toplamda akıllı telefonlara %50 oranında vergi veriyoruz. Yani telefonların asıl fiyatları mevcut fiyatların yarısı kadar.
Bunun yanı sıra MOBİSAD, uygulamanın kaçak akıllı telefonların ülkeye girme riskini daha da arttırdığını söylüyor. Zira yükselen fiyatlar tüketicileri daha ucuz almaya sevk ediyor, haliyle kaçakçılar bu zeminden yararlanacaklardır. Aynı şekilde operatörlerin kontratlı olarak satacağı (daha doğrusu kazıklayacağı), telefon sayısı da ciddi artış gösterebilir.
2013’te 1 milyon 850 bin, 2014’te 3 milyon 400 bin, 2015’te ise 4 milyon 300 bin sayısında satılan kontratlı telefonların bu sene  5 milyon 800 bin civarına ulaşması bekleniyor. Açıklanan verilere göre Türkiye, geçtiğimiz 15 yıllık dönemde telefonlara yaklaşık 23.5 Milyar dolar harcamış. Bu rakamın bu yıl 3.5 Milyar dolar olarak gerçekleşeceği varsayılıyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.