Sharp 4K Çözünürlüklü Panelini Tanıttı


Bir zamanlar telefonlarımızın ekranı WGA çözünürlüğündeydi ve teknoloji geliştikçe HD, FULL HD ve son zamanlarda bazı tepe modellerinde 2K ekranlar görmeye başladık. Şimdi ise Japonya menşeili Sharp, IGZO tabanlı 5.5” boyutunda tam 4K çözünürlük sunabilen panelini tanıttı.
Sharp‘ın bu yeni paneli 4K (2160×3840) çözünürlük sunmasının yanı sıra 806 ppi gibi çok yüksek bir piksel yoğunluğu da sunuyor. Panel hakkında çok detaylı bilgiler yok mesela enerji tüketim düzeyi şimdiki 2K ekranlara oranlar ne kadar veya parlaklığı ne durumda, bunlar şimdilik cevaplanmamış sorular. Sharp, yeni panelin üretimine 2016 yılında başlayacağını ve muhtemelen 2017 yılının ilk dönemlerinde de akıllı telefonlarımızda bu paneli göreceğimizi söylüyor.
sharp-igzo-4k-smartphone-display
Teknolojinin gelişmesini sizler gibi bizler de istiyoruz ancak zamansız gelişmeler ve atılımlar sorunlar çıkartabiliyor. Örnek vermek gerekirse LG G3’te kullanılan 2K çözünürlükte ki ekran gerek oyunlar gerekse uygulamalar olmak üzere tam çözünürlüğünde çalışamıyordu çünkü uygulamalar o dönemde 2K çözünürlüğe hazırlık yapmamışlardı. Aynı şekilde yüksek çözünürlük bataryayı ve GPU’yu da zor durumda bırakıyordu. Umarım 2017 yılına kadar 4K çözünürlük hayatımıza tam anlamıyla girmiş olur.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.