SIM Kartlarını Unutun 'eSIM' Geliyor!


Güle güle, görüşmemek üzere…

Embedded-Subscriber Identity Module yada kısaca e-SIM teknolojisi günümüzün en büyük eksikliklerinden. Çok yeni bir teknoloji olmasa da son 5 yıldır tüketici tarafından hiçbir şey göremedik. Ancak bu sorun artık çözülüyor ve yakında tüm cihazlarda e-SIM teknolojisini görmeye başlayacağız.
Geçen yıl GSM Alliance (GSMA), birden fazla profil ve cihaza destek getirecek güncellenmiş yönergeleri yayınlamıştı. O zamandan beri Microsoft, Intel, ve Qualcomm, eSIM’ler ile yeni nesil bağlı PC’ler üzerine yaptıkları ortaklık sayesinde kısa sürede bu teknoloji yaygınlaşacak ancak hala bir iki yılımız var.
Hali hazırda kullandığımız SIM-Abone Kimlik Modülünün- kartları, basit birere plastik parçasından fazlası değil. İçerisinde benzersiz bir numara barındırıyorlar ve bu sayede operatörlerin sizi ne kadar ücretlendireceği belirlenebiliyor. Bu eski teknoloji ayrıca küçük dahili hafızasında kısıtlı sayıda numara ve SMS’de saklayabiliyordu.e-SIM teknolojisi sayesinde fiziksel SIM kartlarından, SIM kartı tepsisinden, fiziksel mağazaya gidip numara veya kart değiştirmekten kurtuluyoruz. Bu yeni teknoloji cihazlarda bulunan işlemci veya modem üzerine entegre şekilde gelecek. Hali hazırda Snapdragon 835 bu desteğe sahip, ayrıca Intel tarafında XMMTM 7260 modemde ve yakında gelecek XMM 7360 modelinde desteklenecek.
Hücresel şebekelere çok daha uygun bir şekilde bağlanabilen e-SIM’ler üzerinde hali hazırda yoğun bir çalışma bulunuyor. Başta T-Mobile, AT&T olmak üzere 20 kadar operatör, bağlantılı PC’lerin Windows Store‘dan veri satın alabilmesi için Microsoft ile çalışmalar yürüttüğü biliniyor. Bununla birlikte ASUS, Lenovo ve HP gibi firmalarında e-SIM özellikli PC’ler üzerinde çalıştığı belirtiliyor. Bu yeni teknoloji ayrıca giyilebilir teknoloji için de çok yararlı olacak. Daha ince ve esnek yapılar görebileceğiz.

Kaynak; Engadget


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir