Sony, Son Çeyrekte 5.1 Milyon Xperia Sattı, Düşüş Var :( | Dijitaller

Sony, Son Çeyrekte 5.1 Milyon Xperia Sattı, Düşüş Var :(


Sony kısa süre önce 2016 yılı 4. çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Esasında Sony tarafından bu çeyrek 2016 yılının üçüncü mali yılı olarak kayıtlara geçmekte. Her neyse, bizi ilgilendiren taraf ise firmanın mobil tarafındaki düşüş.

Firmanın mobil bölümü bu çeyrekte 2.2 milyar dolar gelir elde etmeyi başarırken 187 milyon dolar da kar kaydetti. Rakamları bir önceki senenin aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda ise gelirin 3.3 milyar dolar, karın ise 213 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla gelir düzeyinde %35’i aşan bir düşüş söz konusu.

Sony Mobile’ın bu çeyrekte satışını gerçekleştirdiği telefon sayısı ise kayıtlara 5.1 Milyon adet olarak yansımış durumda. 2016’nın önceki çeyreklerine göre ciddi yükseliş var ancak 2015 aynı dönemine göre ise düşüş %33 dolayında. Firma gelir ve satışlardaki düşüşü Avrupa’da ki düşük satışlardan kaynaklandığını söylüyor.

Öte yandan yılın tamamında 15 Milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştiren Sony’de sayfaları çevirip 2012’ye kadar baktığımızda tablonun pekte iyi olmadığını görmekteyiz. Zira şirket 2012’den buyana en düşük satışını gerçekleştirdi. Tek olumlu söyleyebileceğimiz şey ise mobil tarafın para kaybettirmediği oldu diyebiliriz.

Firmanın diğer alanlardaki görünümüne bakmak için yukarıdaki tablolardan yararlanabilir yada kaynak linkinden Sony’nin verilerine göz atabilirsiniz.

Kaynak; Sony

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sony, Son Çeyrekte 5.1 Milyon Xperia Sattı, Düşüş Var :(

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz