Sony, Son Çeyrekte 5.1 Milyon Xperia Sattı, Düşüş Var :(


Sony kısa süre önce 2016 yılı 4. çeyreğine ait finansal sonuçları açıkladı. Esasında Sony tarafından bu çeyrek 2016 yılının üçüncü mali yılı olarak kayıtlara geçmekte. Her neyse, bizi ilgilendiren taraf ise firmanın mobil tarafındaki düşüş.
Firmanın mobil bölümü bu çeyrekte 2.2 milyar dolar gelir elde etmeyi başarırken 187 milyon dolar da kar kaydetti. Rakamları bir önceki senenin aynı dönemiyle karşılaştırdığımızda ise gelirin 3.3 milyar dolar, karın ise 213 milyon dolar olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla gelir düzeyinde %35’i aşan bir düşüş söz konusu.
Sony Mobile’ın bu çeyrekte satışını gerçekleştirdiği telefon sayısı ise kayıtlara 5.1 Milyon adet olarak yansımış durumda. 2016’nın önceki çeyreklerine göre ciddi yükseliş var ancak 2015 aynı dönemine göre ise düşüş %33 dolayında. Firma gelir ve satışlardaki düşüşü Avrupa’da ki düşük satışlardan kaynaklandığını söylüyor.


Öte yandan yılın tamamında 15 Milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştiren Sony’de sayfaları çevirip 2012’ye kadar baktığımızda tablonun pekte iyi olmadığını görmekteyiz. Zira şirket 2012’den buyana en düşük satışını gerçekleştirdi. Tek olumlu söyleyebileceğimiz şey ise mobil tarafın para kaybettirmediği oldu diyebiliriz.
Firmanın diğer alanlardaki görünümüne bakmak için yukarıdaki tablolardan yararlanabilir yada kaynak linkinden Sony’nin verilerine göz atabilirsiniz.
Kaynak; Sony


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.