Sony Uzun Bir Aradan Sonra Kar Açıkladı


Şirket geçtiğimiz dönemlerde oldukça kötü bir gidişata sahipti. Yılın ilk çeyreğinde 1.1 Milyar dolar zarar açıklayan şirket için çeşitli komplo teorileri de gündeme gelmişti. Sony, 2015 yılının 2. çeyreğinde bu sefer yüzleri güldürdü. Firma Nisan-Mayıs-Haziran aylarını içeren raporunda 665 Milyon dolar kar ettiğini beyan etti.
Ancak şirketin hala mobil kısmı kan ağlıyor. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %16.3 düşüş açıklayan firma bu sektörden 188 Milyon dolar zarar açıkladı. Bunun nedeni akıllı telefonlarında firmanın kullanıcıların istediğini verememesi ve yenilik getirilmemesi gösterilebilir.
Firmanın yüzü PlayStation ve Sensör satışlarında gülüyor. PS4 bu dönemde 3 Milyon satarak toplam satışını 25 Milyonun üzerine çıkarttı. Sony’nin bu bölümü yani oyun ve network bölümü geçen yıla göre %12.1 arttırarak gelirini 160 Milyon dolar düzeyine yükseltti. Sensör satışları da firmanın oldukça iyi zira neredeyse her telefonda Sony sensörler kullanılmakta ve Sony’nin farklı sektörde ki çeşitli büyük firmalara da sensör satışları yaptığını da biliyoruz. Firma bu bölümünden 174 Milyon dolar gelir elde ederken geçen yıla göre de bu bölümünün satışlarını %3.5 yükselttiğini görüyoruz. Bakalım gelecek raporlar Sony’nin kanayan mobil kısmında ne gibi izler bırakacak.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.