Sony Xperia XA1 ve XA1 Plus için Spectre Yaması Yayınlandı | Dijitaller

Sony Xperia XA1 ve XA1 Plus için Spectre Yaması Yayınlandı


Açık

Spectre ve Meltdown güvenlik açıkları teknoloji ve siber güvenlik dünyasını derinden etkilemeye devam ediyor. Kısa bir özet geçmek gerekirse her iki açık da donanım bazından kaynaklanan bir işlemci açığı. Meltdown sadece Intel ve birkaç ARM tasarımını etkilerken Spectre açığı ise Intel, AMD ve ARM işlemci tasarımlarını etkiliyor.

Dolayısıyla Sptectre sadece masaüstü bilgisayarınızı değil güvenlik kameranızdan tutun da akıllı telefon ve buzdolabınıza kadar hemen hemen çoğu akıllı teknolojik eşyanızı etkiliyor. Bu açıklar tamamıyla kapatılamıyor ancak yamalar ile açık önüne ”tampon” konulabiliyor. Her neyse durum elbette Android akıllı telefonlar için de geçerli.

Bu bağlamda Sony, kendi telefonlarına Spectre güvenlik yamasını Ocak ayı güvenlik yaması içerisinde telefonlarına dağıtmaya başaladı. Sony şimdilik Xperia XA1 ve XA1 Plus modellerine bu güncellemeyi vermeye başlamış durumda, güncelleme kademeli olarak dağıtıldığından size ulaşması biraz zaman alabilir.

Performans?

Açıkçası Sptectre yamasından sonra Android telefonlarda yaşanacak performans düşüşünün ne düzeyde olacağı merak konusu, bunu şimdilik bilemiyoruz. Apple ise Spectre yaması için iOS 11.2.2 sürümünü yayınlamıştı ve güncelleme sonrası yapılan testler gösteriyor ki işlemine göre %50’ye varan bir performans düşüşü söz konusu.

Microsoft’da Windows için yayınladığı ve yayınlamakta olduğu Spectre ve Meltdown yamalarının işlemci performansını düşürdüğünü ve bunun eski işlemcilerde daha çok olduğunu belirtmişti.

Metin Yasir Akpınar
Merhaba; Damarımı kesseler fiber kablodan internet akar, o derece teknoloji bağımlısıyım. Ayrıca popüler kültüre de oldukça ilgiliyim. Bana mail adresimden ulaşabilirsin; [email protected]

Yorumlar 0

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sony Xperia XA1 ve XA1 Plus için Spectre Yaması Yayınlandı

Format Seçin
Kişilik testi
Kişiliğiniz hakkında saptama yapmayı amaçlayan sorular dizisi
Bilgi yarışması
Bilginizi kontrol etmek isteyen, doğru ve yanlış cevaplardan oluşan soru dizisi
Anket
Oyunuzu kullanarak, kararınızı belirtin
Hikaye (Blog)
Embed ve görsellerle destekleyebileceğiniz yazı
Liste
Listenizi hemen yaratın ve insanlarla paylaşın
Gerisayım
Klasik İnternet Sayaçları
Açık Liste
Submit your own item and vote up for the best submission
Puanlanmış Liste
Upvote or downvote to decide the best list item
Caps
Hoşunuza giden capsleri paylaşabilirsiniz.
Ses
Soundcloud yada Mixcloud Embedlerini ekleyebilirsiniz