Sony Xperia Z5 vs Samsung Galaxy S6


Sony Xperia Z5’i tanıttıktan sonra telefon alma arifesinde olan arkadaşların haliyle kafası biraz karıştı. Hele bir de Galaxy S6 mı alsam Xperia Z5 mi alsam? düşüncesi akla girdimi bir daha çıkmaz. (kendimden biliyorum) Bu yazımızda birazda olsa seçiminizi kolaylaştırmak ve yanlış bir tercihte bulunmanızı önlemek istiyoruz. Dilerseniz başlayalım.

Tasarım

Galaxy-s6-edge-vs-xperia-z3-3.JPG
Tasarımdan başlayacak olursak aslında değineceğimiz çok fazla bir nokta yok zira bu çok kişisel bir durum. Standart Xperia Z ailesi tasarımını seviyorsanız Xperia Z5’i çok daha fazla seveceksinizdir. Aynı şekilde Galaxy S6 ile farklı bir tasarım dili yakalayan Samsung’u seviyorsanız yine S6’yı seveceksinizdir. Biz şimdi biraz daha teknik bakalım olaya. Her iki cihazında ön ve arka yüzü kırılmalara dayanıklı cam ile kaplı.  Metal kasaların yer aldığı telefonların home tuşunda parmak izi okuyucusu bulunmakta. Sony homu tuşuna cihazın sağına konumlandırırken Samsung cihazın ön-alt kısmına yerleştirmiş. Xperia Z5, Galaxy S6’ya göre daha kalın ve daha ağır. Z5, 7.3mm inceliğe  ve 154gr ağırlığa sahipken S6 6.8mm inceliğe  ve 138gr ağırlığa sahip.

Donanım

sony2-2
Her iki modelde oldukça güçlü bir donanıma sahip. Xperia Z5, Snapdragon 810 yongasına ve 3GB RAM’e sahipken Samsung, Exynos 7420 ve 3GB RAM’i bünyesinde bulunduruyor. Her iki donanımda birbirine yakın düzeyde performans veriyor ancak Exynos 7420 biraz daha hızlı bir yonga. Tabi biz bu duruma ekran çözünürlüklerini katmadık onlara daha sonra değineceğiz. Depolama tarafında ise Samsung’un 32/64/128GB seçenekleri varken hafızası arttırılamıyor. Öte yandan Sony tarafında 32/64GB depolama seçeneği bulunurken hafıza SD Kart ile 200GB’a kadar arttırılıyor.

Ekran

galaxy-s6-both-versions-6
Ekran tarafınsa Xperia Z5, 5.2” Full HD IPS ekrana sahip ve bu ekran 428ppi yoğunluk sağlıyor. Galaxy S6’da ise 5.1” 2K AMOLED ekran bulunmakta ve bu ekran 577ppi yoğunluk sağlamakta. Samsung’un ekranının çözünürlüğü ve keskinliği daha yüksek olduğundan ve AMOLED ekranın canlılığından dolayı daha iyi görünüyor. Ancak yüksek çözünürlük batarya ve donanım tüketimine ek bir yük bindiriyor. Bu yüzden Exynos 7420, Snapdragon 810’dan ne kadar güçlü olsa da rakibi daha düşük çözünürlüklü ekrana sahip olduğu için kafa kafaya kapışıyorlar.

Kamera

galaxy-s6-back-top-down-9zh2jqc
Xperia Z5 tarafında 23MP değerinde bir sensör bulunmakta. Dünyanın en hızlı odaklanma yeteneğine sahip olan kamera yazılımsal olarak OIS benzeri bir teknoloji sunuyor. 4K video kaydı, 120FPS ağır çekim gibi tüm kamera özelliklerini bünyesinde barındırıyor. Ek olarak ön yüzde de 5.1MP değerinde bir kamera bulunmakta.
Galaxy S6 tarafında da durum benzer. 16MP çözünürlüğünde ki kameraya sahip olan Galaxy S6, 4K video kaydı, 120FPS ağır çekim gibi diğer kamera özelliklerin sahip. Elimizde cihazlar olmadığı için kamera örneklerini paylaşamıyoruz. (Ama kim bilir belki sizlerin desteği ile Xperia Z10 vs Galaxy S10’u karşılaştırırız 😀 )

Batarya

Sony-Xperia-Z5-grey-on-tabl-1200-80
Gelelim akıllı telefonların zayıf karnına. Buradaki senaryonun açık galibi Xperia Z5. Zira cihaza güç veren 2900 mAh boyutunda ki batarya daha düşük çözünürlüğe sahip olan bir ekranı besliyor ve daha önceki modellerden bildiğimiz gibi Sony batarya performansında son derece iyi. Öte yandan 2550 mAh batarya ve 2K ekrana sahip olan Galaxy S6 Xperia Z5’e göre bataryayı daha çabuk bitiriyor.

Son Sözler ve Fiyat

Yazımızın sonuna gelirken bir minik değerlendirme yapmak gerek. Her iki cihazda son derece güçlü özelliklere sahip, bence seçiminizi yaparken cebinizde ki paraya göre yapın. Bütçe sorununuz yok ise tasarımsal açıdan gözünüze hangisi daha hoş geliyorsa onu seçmeniz daha iyi olacaktır. Fiyatlar demişken Xperia Z5, 549€ fiyata sahipken Galaxy S6 ise 599€ fiyata sahip.
(Fiyatlar Almanya’da bulunan firmaların resmi e-mağazalarından alınmıştır)


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir