Sosyal Medyaya Erişim Engeli; İnternet Yavaşladı


Ülkemizde genelde alıştığımız bir senaryo fakat geçtiğimiz saatlerde yeni bölümü yayınlandı. Dün 4 Kasım saat 02.00 sularında kullanıcılar internete erişmekte sorunlar yaşadı. Aynı zamanda Whatsapp, Facebook, Twitter, Instagram ve Youtube gibi sosyal mecralara da girişler engellenmişti.
Bildiğiniz gibi engellemelerin başladığı saatlerde ülke gündeminde sıcak gelişmeler yaşandı ancak konumuz olmadığından onların ayrıntısına elbette girmeyeceğiz. Bunun yanında erişime kapatılan yada girişi zorlaştırılan servisler arasında Gmail veya Slack gibi kurumsal sektörde kullanılan araçlar yer almıyor.
Hem mobil hemde sabit internet kullanıcılarının yaşadığı sorunlar Türk Telekom ve Turkcell‘de daha çok yaşandı. Hatta bazı kullanıcılar Türk Telekom‘un bazı şehirlerde internet 1 Mbps seviyesine sabitlediğini söylüyor. Şahsen bende de internette kopma meydana geldi. (Superonline). Bunun yanı sıra Türk Net kullanıcılarında ise bir yavaşlama olmadığı görüldü.
Ek olarak belirtmek gerekir ki engellemelerin yavaş yavaş kalktığı söylenmekte, ancak şuan için belirttiğimiz siteler erişime engelli.

Nasıl Girilir?

Erişime engelli sitelere girebilmek için Chrome veya Mozilla için Zenmate eklentisi kurabilirsiniz.
Mobil cihazlarınız için yine markette bir çok VPN seçeneği bulunuyor. VPN uygulamalarını kurmak istemiyorsanız Opera tarayıcı edinebilirsiniz zira 40. sürümünden sonra Opera sınırsız VPN hizmeti sunuyor.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir