SpaceX CRS-8 Dragon Roketi Bu Sefer Başarıyla İndi!


Bildiğiniz gibi Elon Musk’ın başında olan uzay şirketi SpaceX çeşitli roketleri oldukça gündeme gelmişti. SpaceX ve Elon Musk hakkında detaylı bilgiler verdiğimiz yazı ve videolarımız bir yana firmanın hedefinde uzay roketlerini tekrar tekrar kullanmak, zira yapım maliyetleri oldukça yüksek.

Roketleri tekrar kullanmanın tek çaresi ise fırlatılan roketi aynı şekilde geri getirebilmek. Bundan önce bir çok deneme yapan SpaceX bunların hepsinde maalesef başarısız olmuştu, hatta en sonuncusunda oldukça yaklaşmışlardı. Bugün yapılan yeni denemede kullanılan CRS-8 Dragon  roketinde ise firma nihayet başarıya ulaştı.

Binlerce kişinin canlı olarak takip ettiği fırlatma ve iniş bir çoğumuzda heyecanın doruklara ulaşmasına neden oldu, ne yalan söyleyeyim en az SpaceX’in başındakiler kadar bende sevindim. Başarılı bir iniş gerçekleştiren CRS-8 Dragon firma tarihine geçerken ufuktaki yeni projelerinde çok yakında bizlerle olacağının sinyalini verdi. Bu arada aşağıdan görseller halinde fırlatma süreçlerine göz atmanızda fayda var.

Ekran Görüntüsü (120)
CRS-8 Dragon motorunun ateşlenmeye başlama anı.

Ekran Görüntüsü (121)
Motor kalkışa hazır hale geldi.

CRS-8 Dragon moturunun ateşlenmeye başlaması.
Vee, kalkış işlemi başladı. Roket rampadan ayrıldı.

Ekran Görüntüsü (124)
Birinci motorun ayrılışı ve ikinci motorun ateşlenmesi.

Ekran Görüntüsü (127)
İniş işleminin başlaması

Ekran Görüntüsü (128)
CRS-8 roketinin platforman değişine çok az kaldı.

Ekran Görüntüsü (133)
İşte bu kadar, CRS-8 Dragon platforma indi. Kusursuz bir iniş.


Teknolojiyi ve popüler kültürü takip etmeyi sever, onlar hakkında yazmayı daha çok sever. Ayrıca sizden gelen soruları da cevaplamaktan hoşnut kalır; [email protected] twitter.com/MtnAKPINAR

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir